Наука и Технологија

ДНК је хард диск будућности: 1 грам ДНК = 1.000.000 ЦД-ова

Песникове речи које су више од четири века дирале срца заљубљених и романтичних сада су уписане у код живота. Научници са Кембриџа меморисали су свих 154 Шекспирових сонета на ДНК, у жељи да прикажу неслућени потенцијал оваквог начина меморисања података који омогућава да се огромне количине информација упишу на сегменте ДНК и у том облику архивирају и чувају десетинама хиљада година.

Заједно са сонетима британског барда, научници су на низовима ДНК меморисали и аудио-запис говора Мартина Лутера Кинга из 1963, познатог као “Ја имам сан”, и деценију старији првобитни истраживачки документ Крика и Вотсона, у ком је први пут описана структура ДНК у виду двоструке спирале.

Према речима научника, један Шекспиров сонет уписан у ДНК тежи 0,3 милионита дела милионитог дела грама, а један грам ДНК може да садржи више информација него милион ЦД-ова.

Овакву идеју о складиштењу података реализовали су Ник Голдман и Јуан Бирни из Европског института за биоинфроматику из Хинкстона крај Кембриџа. Знајући да ДНК представља невероватно ефикасан и компактан начин за складиштење података, њих двојица су радила на претварању ових молекула у дигиталну меморију.

Ова меморија способна је да кодира низове јединица и нула ради складиштења речи, слика, музике и видео снимака на компјутерима.

ТАГАТ или НЕТАГАТ, питање је сад

Научници су развили код који користи четири молекуларна слова, односно “базе” генетског материјал – позната као Г,Т, Ци А – за складиштење информација. Дигитални фајлови складиште податке као низове јединица и нула, а код тима са Кембриџа сваки блок од осам цифара у дигиталном коду претвара у пет слова ДНК. Тако, рецимо, код од осам цифара за слово Т постаје ТАГАТ, а да би ускладиштили речи, научници су напросто спајали низове пет ДНК слова. Тако стих „Тхоу арт море ловелy анд море температе“ из Шекспировог 18. сонета, постаје: ТАГАТГТГТАЦАГАЦТАЦГЦ

Да би били сигурни да је ДНК коректно меморисала информацију, научници су је умешали у раствор и пропустили кроз машину за секвенционирање гена. Одатле су поново могли комплетно да је прочитају, а свој нови ДНК код су ради провере имејлом послали америчкој компанији “Еџилент” која израђује физичке низове ДНК за истраживаче, и добили су га исправно дешифрован. Резултат су објавили у стручном часопису “Нејчер”.

Једно од најбољих својства ДНК је што за њено складиштење није потребна енергија. Довољно је да се чува на сувом, хладном и тамном месту, али због високе цене производње ДНК овакво складиштење податак на биолошким хард драјвовима још дуго неће бити исплативо.

Стоструки пад цене секвенционирања ДНК до ког је дошло у прошлој деценији већ је, међутим, учинио да оно буде економично за податке које треба сачувати дуже од 50 година

ДНК створена на овај начин користи код потпуно другачији од оног у живим организмима, тако да не постоји опасност да се случајно угради у неки геном.
Уколико је неко живо биће унесе у себе, напросто би била разграђена и избачена.

 

Блиц

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!