Јадрановићи из села Добрић, код Шапца, на породичној фарми гаје 220 говеда и производе 1.650 литара млека дневно за тржиште. На фарми се дневно потроши 10 тона хране. Међу бројном механизацијом и пет трактора
ЈАДРАНОВИЋИ из поцерског села Добрић, надомак Шапца, гаје 220 грла говеда, дневно производе 1.650 литара млека и обрађују 70 хектара, чиме су стали у ред највећих и најпосвећенијих српских пољопривредника. На пространој фарми живе и раде три генерације: 74-годишњи домаћин Антоније, мајка Рада, синови Зоран и Слободан, снахе Татјана и Бојана, унуци Јована, Ивана, Боривој и Ана, која је тек напунила четири.
– Да се специјализујемо за млекарство, определили смо се 1995. године, када смо имали пет крава музара и још 15-так говеда – уводи нас у причу Зоран Јадрановић, који је сада практично носилац читавог породичног посла.
– Успевали смо да ширимо производњу, тако што смо сваке године напредовали за око десет одсто. Поред високомлечних крава, расе холштајн и симентал, имамо и товну и другу телад, јунице…
ПРАТЕ СВЕТ ДА би ишао укорак са светом, Зоран Јадрановић обишао је многе сајмове сточарства и фарме у Холандији, Немачкој, Аустрији, Француској, Мађарској. Објашњава нам да се у сточарству дешава највећа промена у пољопривреди. Док је раније акценат био на количини млека, водеће семенске куће сада раде на дуговечности животиња јер се производња јуница показала врло скупом.
У пространој и уредној штали, као под конац поређале се шаруље крупних очију, а на наш улазак начуљиле су зачуђено уши окићене „минђушама“, јер се странци овде врло ретко виђају. Све послове око муже, храњења и појења, два пута дневно, стрпљиво обавља десеторо Јадрановића. Помоћ и посвећеност очекује се од свакога, па је тако нова снаха Бојана задужена за телиће одмах одговорила да младунци дневно попију 130 литара млека.
– Преосталих 1.500 литара испоручујемо шабачкој млекари – наставља Зоран.
– Имамо затворени систем муже, а млеко не долази у додир са атмосфером, него директно иде у расхладни уређај. Ту се хлади на четири степена Целзијуса и одвози специјализованим камионом. Све је уређено, нема пропуста ни грешака, нити их сме бити.
Док разговарамо, у хладовини на трему испред породичне куће, долазе да се поздраве редом сви чланови велике породице. Новим трактором стиже и брат Слободан, а времешни Антоније објашњава да их, од прексиноћ, има укупно пет. Механизацију нам редом набраја деветогодишњи Боривој: дрљаче, плугови, комбајн за силажу…
– Знам да возим трактор и све остало. Научио сам кад сам био мали – било је први и једини пут када се ревносни дечак укључио у разговор.
А отац и деда поносно потврђују како им је Боривој, поодавно, од велике помоћи у штали и на њиви.
На фарми код Јадрановића дневно се потроши 10 тона хране, а свака млечна крава поједе око 50 килограма. Зато фармери неуморно саде кукуруз, пшеницу, јечам, траву и све остало што им је потребно да прехране стадо. Иако је генетски потенцијал знатно већи, њихове краве годишње дају око 6.500 литара млека, што је у Србији, кажу, и даље при самом врху.
Новости