На петој манифестацији „Дани купине” у Ставама код Ваљева произвођачи ове воћке задовољно трљали руке јер је достигла цену од чак 170 динара за килограм
Ваљево – Одавно није било толико задовољства и осмеха на лицима произвођача купина из ваљевског краја као прошлог викенда у селу Ставе, где је одржана пета манифестација „Дани купине”. Разлог је била пре свега неупамћено висока цена од 170 динара за килограм коју откупљивачи исплаћују одмах. То је скоро дупло више од просечне цене по којој је откупљивана малина.
Произвођачи купине са којима смо разговарали кажу да руке трљају само они који су заливали воће, јер је дуга суша узела свој данак и готово преполовила очекивани род.
– Систем за наводњавање сам поставио још пре шест година и мислио да је то беспотребно. Међутим, ове године се показало да нисам погрешио и захваљујући заливању наплатио сам све и извадио и минус од малине. Чудна је то воћка купина и увек нам прискаче у помоћ када помислимо да ништа нисмо урадили. Последња цена од 170 динара за килограм све нас је збунила и изгледа нестварно. Са близу хектара купињака очекујем род од осам до десет тона и добру зараду – каже Горан Бирчанин, произвођач из села Суводање.
И Верољуб Станић, један од млађих воћара на манифестацији „Дани купине”, каже да га је потпуног банкротства спасила купина на чији трн се до сада више пута убо.
– Пре три године испред откупне станице на Ставама просуо сам пола тоне купина, јер ми је речено да је плаћају од осам до 12 динара за килограм. Када је почео овогодишњи откуп са 100 динара, помислио сам да је то нечија шала. У међувремену цена је удвостручена, што је с једне стране добро. Међутим, боље би било да она годинама има просечну цену око 120 динара него што овако осцилира. Напросто, бојим се да се догодине поново не разочарам – прича Верољуб који је остао на очевом имању и ни по коју цену није хтео да оде из села. Оженио се и има двоје деце. Како каже, на „Дане малине“ не долази да би добио неку од награда, већ да са воћарима размени искуство.
Међу бројним гостима и посетиоцима у село Ставе је дошао Тошио Цонозаки, амбасадор Јапана у Србији, који је са градоначелником Ваљева Станком Терзићем поздравио окупљене. На солидном српском језику, амбасадор Цонозаки је поручио да ће купине из овог краја брзо наћи пут и до јапанског тржишта, јер то својим квалитетом, изгледом и укусом заслужују.
Милован Степановић, председник МЗ Ставе која је домаћин манифестације, казао је за наш лист да је да „Дани купине” имају озбиљну амбицију да прерасту у сајам. И поред свих тешкоћа и изненађења који прате овдашње воћаре, како каже, производња не опада и да се у њу укључује све већи број младих људи. Награду организатора, града Ваљева и МЗ Ставе, за највећи купињак добио је Горан Бирчанин из села Суводања, највећи принос имао је Владан Ђурђевић из Става, најуређенији купињак је Радована Лазаревића из села Бобове, а специјалну награду за најстаријег купинара добио је Никола Бирчанин из Суводања, који је ушао у осму деценију живота а још ради као да му је тридесета.
Политика