Председник РС Милорад Додик каже за „ЕуроБлиц“ да је захвалан Русији, али и чланицама Савета безбедности УН које су биле суздржане током гласања, јер су препознале лоше намере Велике Британије у предлогу резолуције.
– Међутим, није време за било какву врсту тријумфализма с наше стране, јер то не доноси добро нити Сребреници, нити одавању почасти према жртвама. Ситуација у БиХ сада зависи искључиво од Бошњака, односно од чињенице да ли ће моћи да престану са самосажаљењем – рекао је Додик.
Он је још једном изразио најдубље саучешће породицама сребреничких жртава и све у БиХ позвао да престану са политизацијом.
Председавајући Председништва БиХ Младен Иванић каже за „ЕуроБлиц“ да је сам предлог резолуције већ продубио кризу у односима у БиХ и да ће бити потребно уложити огроман напор да се тај проблем реши.
– Уместо да тумачимо седницу Савета безбедности, за све нас у БиХ је сада најбитније да се се окренемо питању – како смирити ситуацију у БиХ. У томе нам неће помоћи нико са стране – рекао је Иванић.
Министар иностраних послова БиХ Игор Црнадак такође мисли да нема потребе нити за еуфоријом нити за разочарањем, са било које стране у БиХ и да је добро да није усвојен ниједан текст који би могао да угрози односе унутар БиХ.
– Време је искључиво да се окренемо будућности и да људи на кључним позицијама, и у РС и ФБиХ, заједно изразе најдубље поштовање према жртвама – рекао је Црнадак.
Потпредседник РС и потпредседник СДА Рамиз Салкић каже је руски потез био сасвим очекиван, „јер су у рату подржавали паравојне, а касније војне формације Србије“, а онда су наставили да раде исто и са Републиком Српском.
– Бошњаке нико не треба да жали. Нама је важно да је цели свет осудио геноцид, а да га правим именом не називају само Русија, Србија и РС. Важно је истрајати на томе да се геноцид осуди, поготово што власт у РС чак и велича ратне злочине – рекао је Салкић.
Начелник Сребренице Ћамил Дураковић каже да у овој утакмици нема победника, али поручује руском амбасадору у БиХ Петру Иванцову да није добродошао 11. јула у Сребреницу, због породица жртава.
-Очигледно је да пропада концепт светске правде, која не може да буде задовољена због једне силе. Нама који смо преживели геноцид то све тешко пада – рекао је Дураковић.
М. Милић, Блиц