* Милорад ДОДИК: „Ми ћемо знати како да се односимо према њима. Штета је што је део већине, који је и српским гласовима ушао у парламент Црне Горе попустио пред притисцима и уценама и на такав начин се обрачунао са Србима и Републиком Српском. Било би много боље да су истине ради, будућности ради и нових генерација ради погледали извештај који је сачинила Независна комисија на челу са Гидеоном Грајфом о Сребреници и одредили се о томе“
_____________________________________________________________
СРПСКИ члан и председавајући Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је Срни да су парламентарне политичке партије које су у Скупштини Црне Горе усвојиле Резолуцију о забрани негирања геноцида у Сребреници испољиле отворени акт непријатељства према Републици Српској и Србима.
– Ми ћемо знати како да се односимо према њима. Штета је што је део већине, који је и српским гласовима ушао у парламент Црне Горе попустио пред притисцима и уценама и на такав начин се обрачунао са Србима и Републиком Српском.
– Било би много боље да су истине ради, будућности ради и нових генерација ради погледали извештај који је сачинила Независна комисија на челу са Гидеоном Грајфом о Сребреници и одредили се о томе – истакао је Додик замољен да прокоментарише усвајање Резолуције о забрани негирања наводног геноцида у Сребреници у Скупштини Црне Горе.
Додик је нагласио да је Скупштина Црне Горе синоћ на мала врата увела и вербални деликт у државу која се вековима дичила слободарством.
– Ако Парламентарна скупштина БиХ није усвојила један такав акт – поставља се питање шта је то мотивисало Црну Гору да се о томе одређује, посебно ако је реч о трагичним догађајима који немају везе са Црном Гором. Ако је ДПС-у прорадила савест, јер је њен лидер учесник ратних дешавања 90-их, није јасно шта је друге политичке партије у Црној Гори руководило за једну срамну резолуцију каква је синоћ усвојена у црногорском парламенту – рекао је Додик.
Скупштина Црне Горе изгласала је синоћ Резолуцију о забрани негирања наводног геноцида у Сребреници. За усвајање Резолуције гласало је 55 посланика, против је било 19, а уздржано седам.
Резолуција, између осталог, подразумијева да парламент осуди и признаје да се у Сребреници догодио геноцид и да је убијено више од 8.000 Бошњака.
Текст резолуције предвидео је и да 11. јул буде проглашен Даном сећања на жртве Сребренице, да се афирмише мир и стабилност и да се позову јавне институције да истраже ратне злочине.
Срна