Сви мигранти који убудуће из Турске дођу на грчка острва биће враћени на турску територију, а ЕУ је спремна да прихвати 72.000 сиријских избеглица из Турске, под условом да власти у Анкари прихвате назад мигранте који су незаконито из Турске стигли у ЕУ.
То се наводи у нацрту споразума који вођи ЕУ сутра у Бриселу треба да постигу с турским премијером Ахметом Давутоглуом с кључним циљем да се потпуно обустави прилив илегалних имиграната и спрече мреже организованог криминала које кријумчаре мигранте из Турске у ЕУ.
У документу који је процурио у европске медије подвлачи се решеност ЕУ и Турске да “врате у Турску све мигранте који убудуће дођу на грчка острва”, што значи да ће се то односити и на избеглице из рата у Сирији који су досад могли да траже азил чим ступе на тле ЕУ.
Досад је то учинило пола милиона имиграната који су у огромној већини преко Грчке доспели на територију Уније.
Кључно начело је да ће за сваког мигранта чији повратак из Европе прихвате турске власти, ЕУ одобрити азил и улазак у Европу једном сиријском избеглици из Турске.
Све избеглице из рата и политичких, верских или других прогона из Сирије ће убудуће непосредно у Турској морати да подносе захтеве за могуће добијање азила у Европи, што подразумева да сви захтеви не морају бити прихваћени.
Француски лист Фигаро, који је добио копију нацрта споразума ЕУ-Турска, наводи да ће “кад је реч о легалном досељавању, предност бити дата имигрантима који нису претходно покушали да се илегално докопају Европе”.
Званичници у Савету министара ЕУ су оценили да су Фигаро и још неки медији изгледа имали увида у веродостојан нацрт нагодбе с Анкаром и предочили су да је, у сваком случају, циљ да се, пошто је чињенички ионако затворен “западнобалкански пут “, потпуно заустави незаконити прилив имиграната у ЕУ и “одузму муштерије кријумчарима миграната”, како је то данас изјавио и председник Европске комисије Жан-Клод Јункер.
У институцијама ЕУ и највише Немачкој, главном заговорнику споразума с Турском, с опрезним оптимизмом се гледа на изгледе да турски премијер Давутоглу прихвати споразум, иако је он упозорио да “Анкара има своје црвене линије”.
Већина медија, неки владајући политичари у ЕУ и посланици Европског парламента су поново изразили оштре критике на “попуштање пред уценом Анкаре” и кажу да се не сме попустити кад су у питању основна правила и вредности Европе.
Критике су претежно упућене на жмурење пред све ауторитарнијим “исламо-конзервативним режимом” турског председника Реџепа Тајипа Ердогана и све безобзирнијим кршењем демократских слобода и правим унутрашњим ратом против курдске мањине.
Фигаро у осврту оцењује да су челници Европске комисије, Савета министара и Немачка и још неке чланице Уније “одабрали реалполитичко опредељење да се заустави навала миграната, а могли су да бирају једино између самоубилачког комадања Европе и привременог стављања на страну права на азил… укључујући сиријске избеглице”.
Амерички лист Политико у европском издању, слично другим медијима, примећује да ЕУ у нацрту споразума Анкари такође поставља “сопствене црвене линије ” и каже да нема “бланко чека” за очекивање Турске да ће аутоматски, после прве три милијарде евра колико је ЕУ већ спремила да одобри за збрињавање сиријских избеглица, исто толику своту доделити властима у Анкари.
Исто тако се у нацрту споразума јасно каже да власти у Анкари морају испунити све нужне услове за отварање нових поглавља у преговорима о чланству с ЕУ, као и за одобравање режима без виза за турске грађане који желе да путују у Унију.
И сама родоначелница нагодбе с турским председником Ердоганом, немачка канцеларка Ангела Меркел је изјавила да споразум неће бити постигнут “по сваку цену”.
Бета