Постигнут је договор да се у априлу 2016. године одрже превремени парламентарни избори у Македонији, изјавио је европски комесар за проширење ЕУ Јоханес Хан.
Хан је то изјавио након вешечасовног састанка с политичким лидерима четири највеће политичке партије у Македонији, на којима се преговарало о превазилажењу политичке и институционалне кризе у тој земљи.
Он је за медије у Скопљу рекао да је договорено и да се следеће недеље у Бриселу одржи нова рунда преговора на којој ће бити прецизирани детаљи данас постигнутог политичког договора, а на следећем састанку ће се преговарати о томе ко ће спровести ванредне парламентарне изборе и ко ће до тада бити на челу владе.
Предвиђено је да се до избора обнови бирачки списак и да се побољшају прописи о изборима.
У преговорима о превазилажењу кризе у Македонији данас су у резиденцији представништва ЕУ у Скопљу учествовали премијер и лидер странке ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, лидер опозиционог Социјалдемократског савеза Македоније (СДСМ) Зоран Заев и лидери Демократске уније за интеграцију (ДУИ) Али Ахмети и Демократске партије Албанаца (ДПА) Мендух Тачи.
Преговорима, који су трајали готово осам сати, пред крај се прикључио амбасадор САД у Македонији Џес Бејли.
Лидери четири највеће партије у Македонији – Груевски, Заев, Ахмети и Тачи су новинарима рекли да неће давати никакве друге детаље о састанку.
Лидер СДСМ, Заев тражи неопозиву оставку премијера Груевског кога је, илуструјући то снимљеним телефонским разговорима, оптужио за корупцију, намештање изборних резултата и криминал и за незаконито прислушкивање више од 20.000 грађана, те је и затражио формирање техничке владе и превремене изборе.
Премијер Груевски је више пута поновио да са лидером СДСМ-а може да преговара о свему осим о оставци и превременим изборима.
Грувески је Заева оптужио да је до снимака прислушкиваних разговора, за које Груевски каже да су „сечени, лепљени и монтирани“, дошао уз помоћ једне стране обавештајне службе, због чега је против Заева поднета кривична пријава под оптужбом за угрожавања уставног поретка.
Бета