Највећи немачки кредитор, Дојче банка, преузела је контролу над 20 тона злата које су припадале Венецуели као залог, након што Каракас није испунио услове кредита у вредности од 750 милиона америчких долара.
Заплена долази као део споразума између Боливијске Републике и зајмодавца из 2016. године, извештава Блумберг. Према условима споразума, Венецуела је добила готовински кредит од Дојче банке у вредности од 750 милиона долара, те ставила 20 тона злата као залог. По тренутној тржишној вредности, 20 тона злата вреди скоро 1,3 милијарде долара.Почетни споразум је требао да истекне 2021. године, али је раскинут раније од немачке стране због пропуштених плаћања камата, према изворима који су упућени у ово питање, наводи агенција.
Погођена санкцијама, Венецуела се последњих година суочава са најтежом економском кризом у историји земље. Економски пад, праћен оштром рецесијом, хиперинфлацијом и све већим дефицитом основних намирница, значајно је појачан политичким превирањима, која су се појачала сталним притиском САД-а.
Латиноамеричка земља била је подвргнута оштрим америчким санкцијама у протеклих неколико година. Бела кућа је увела ограничења на извоз нафте из Венецуеле, кључни извор прихода земље, као и на пословања у вези са златом, што отежава продају ископаног злата у иностранству. Сједињене Америчке Државе су заплениле седам милијарди долара државне нафтне компаније ПДВСА и њене америчке подружнице Цитго, након што је Вашингтон дао пуну подршку самопроглашеном “привременом председнику” Хуану Гуаиду.
Најновији дешавање с немачким зајмодавцем долази неколико месеци након што Венецуела није испунила рок за откуп злата од међународног банкарског гиганта “Цитигруп” за скоро 1,1 милијарду долара.
У јануару је Банка Енглеске блокирала покушаје Венецуеле да поврати злато вредно 1,2 милијарде долара похрањено у њеним трезорима. Каракас држи део својих златних резерви у Лондону.