Кијев — Појављују се докази супротни званичној верзији Кијева да су за смрт 30 људи на Мајдану одговорни Јануковичеви снајперисти, пише Дојче веле.
Двадесети фебруар био је најкрвавији дан у Украјини, а тог дана у Кијеву је убијено више од 30 људи.
До сада се сматрало да су то урадили Јануковичеви снајперисти. Али, појављују се докази да није било тако…
Седам недеља након смртоносне пуцњаве у Кијеву, што је довело до свргавања власти под вођством Виктора Јануковича, на светлост дана избијају различити подаци који бацају озбиљну сумњу на званичну верзију догађаја.
Према истраживањима WДР-овог ТВ-магазина „Монитор“, мало је вероватно да су пуцњи дошли из правца где су се налазиле снаге некадашњег украјинског руководства са Јануковичем на челу, преноси Дојче веле. Државно тужилаштво Украјине и прелазна влада у Кијеву огласили су се протекле седмице по том питању. Дванаест припадника, сада већ распуштене, специјалне јединице „Беркут“ због тога је ухапшено и представљени су као главни кривци.
Сумња у верзију Државног тужилаштва
Високо-позиционирани члан истражног тима украјинске владе који је учествовао у истрази и жели да остане аниниман, сумња у тврдње Државног тужилаштва. „Моји закључци истраге не поклапају се са подацима које је саопштило Државно тужилаштво“, рекао је он „Монитору“.
Немачким новинарима предочен је исечак комуникације између снајпериста који су припадали табору бившег председника Јануковича, а који су очигледно тог 20. фебруара били стационирани на више кровова у центру Кијева. Новинари „Монитора“ су те снимке добили од једног украјинског радио-аматера. На снимцима је могуће чути како један снајпериста пита свог колегу: „Ко је запуцао? Наши људи не пуцају на ненаоружане“. Мало касније се чује други глас који каже: „Њега је неко убио. Али, то нисмо били ми“. Потом је додао: „Има ли још снајпериста? Где се налазе?“
Пуцало се и из хотела „Украјина“
На видео-снимцима такође може да се види да се на присталице опозиције у Институтској улици није пуцало само из правца зграда владе, већ и из хотела „Украјина“ који им је био иза леђа. У интервјуу за „Монитор“ један очевидац, који се тог дана налазио између тог хотела и зграда владе и био снимљен на више видео-снимака, потврдио је следеће: „На нас се пуцало и спреда и од позади, отприлике са осмог или деветог спрата хотела ‘Украјина’. И то су у сваком случају били професионалци“.
Оно што је занимљиво јесте то да је у хотелу било више представника различитих медија и да је зграда тог дана била под контролом опозиције. Двадесетог фебруара ујутро, уведена је контрола уласка, тако да су у хотел могли да уђу само они који су имали кључ од собе или су пак морали да покажу лична документа.
Адвокати не добијају информације
И адвокати који заступају породице убијених, али и рањене, упућују озбиљне оптужбе на украјинско Државно тужилаштво. Досадашњи резултати истраге су им скоро у потпуности ускраћени. „Нама није ништа речено – ни који тип оружја је употребљен, нисмо добили ни приступ стручним мишљењима, ни план акције, а ни друге документе истраге. Ми такође не можемо да кажемо ни шта се, према мишљењу Државног тужилаштва, заправо догодило.“
Један од адвоката прави поређење са Совјетским савезом или ером Јануковича: „Државно тужилаштво ништа не саопштава како треба. Они штите своје људе, обојени су партијски исто као раније.“
Дојче Веле