Након убиства Оливера Ивановића Београд и Приштина поново се међусобно оптужују. Несумњиво је да се ради о политичком атентату, а последице ће се тек сагледати, пре свега по дијалог Србије и Косова, пише Дојче веле.
Убиство Оливера Ивановића изазвало је драматичне реакције у Београду. Осим седнице Националног савета за безбедност, велики број опозиционих лидера одржао је ванредне конференције за новинаре, а већина телевизија кренула је и са ванредним програмима посвећеним том атентату.
Опозициони лидери су подсетили да је Оливер Ивановић био политички противник владајуће Српске напредне странке (СНС), која је, према њиховим речима, крива “за атмосферу конфликта и цртања мета на чело политичким противницима”. У том контексту се можда највише цитирала изјава Марка Ђурића, шефа Канцеларија за Косово из октобра прошле године, када је, уочи косовских избора, изјавио “како је глас за Оливера Ивановића глас за разбијање српског јединства на КиМ”.
Тешко је на малом простору чак и набројати све остале нападе на Ивановића, и то не само од политичара, него и од властима блиских медија који су против њега водили читаве медијске кампање.
Поред изјаве Марка Ђурића, у тој рекапитулацији напада на Ивановића посебно место заузела је и изјава председника Српске листе – зване косовски СНС – Горана Ракића, који је рекао да је “Ивановић патолошки самозаљубљен и да гради програм на параноичном уверењу да му неко прети”. А поред вербалних напада неколико месеци пре тога Ивановићу је запаљен и аутомобил.
Власт је са своје стране напала опозицију како читав трагични догађај покушава да искористи за обрачун са председником Србије Александром Вучићем, који је са своје стране конференцију за новинаре након седнице Савета за националну безбедност искористио за читав низ увреда и оптужби на рачун опозиције, као и за обрачуне са Твитерашима и новинарима који постављају незгодна питања.
Вучић: Бедници једни!
– Свима онима који кажу да ова власт убија политичке противнике могу само да кажем – бедници једни – поручио је Вучић и додао како опозициони лидери неће успети да Србију прикажу као земљу мафијаша и убица.
Вест је добила велики одјек и у иностраним медијима који су оценили да ће брутално убиство српског политичара само појачати етничке тензије на Косову.
– Несумњиво је да се ради о политичком убиству чије ћемо последице тек сагледати – истиче за ДW Бошко Јакшић, спољнополитички коментатор и додаје да је посебно забрињавајуће то што смо, након оваквог догађаја, ушли у својеврсну зону сумрака, у којој се спекулације користе за међусобна сумњичења Београда и Приштине.
Јакшић се прибојава да сада постоји много већа опасност од тензија међу Србима на северу Косова, него што постоји опасност од пораста тензија између Срба и Албанаца.
– Али, несумњиво је да овакви догађаји ипак могу допринети порасту тензија, и зато је сада питање колико ће се Београд и Приштина хладне главе окренути истрази, или ће покушати да праве неки политички капитал од ове трагичне ситуације. Имајући на уму досадашња искуства, страхујем да то може имати негативне последице и по српско-албанске тензије на Косову – закључује он.
Дојче веле