Београд – Међу српском нацијом којој се у циљу мера штедње непрестано стеже каиш, шокантно је одјекнула је вест да је за све државне функционере (Скупштина, Влада, Председништво и припадајуће службе) обезбеђено чак девет тона најквалитетнијих сухомеснатих производа, чија је вредност око 60.000 евра.
Политичаре као да уопште не брине вест Светске здравствене организације о канцерогености прерађеног меса, па се на списку сланих ђаконија до којег је дошао лист „Блиц“, а које посланици једу по бенефицираним, готово багателним ценама нашло, између осталог, чак 1,8 тона димљене сланине, 900 килограма суве пршуте, 200 килограма чварака.
По систему народу купус, а онима који воде земљу месо, па гледајући просек, цела Србија једе сарму. Представника најстарије и најугроженије популације, посланика Партије удружених пензионера Србије (ПУП) Мому Чолаковића изненадила је вест о енормним количинама најквалитетнијих месних производа.
„Не знам стварно за то. Редовно једем у скупштинском ресторану, али никад пршуте и чварке“, каже за „Вести“ Чолаковић.
Упитан шта најчешће једе и колико га то кошта, одговара да је то бечка шницла и „капама“ и да су цене, колико он зна, приближне оним у београдским ресторанима. Да нису потврдио је већ у следећој реченици јер каже да комплетан оброк са супом, салатом и хлебом кошта 520 динара (4,2 евра).
„Нас петорица редовно ручамо заједно и рачун који увек плати један од нас буде између 2.500 до 3.000 динара (20 до 24,7 евра)“, каже Чолаковић додајући да се понекад часте и слаткишем.
Драган Добрашиновић из Коалиције за надзор јавних финансија тумачи за „Вести“ полушаљиво да је због раскорака у српском друштву све испало по оној нашој „како је коме запало“.
Радо Срби у политику иду
„Српски државни функционери очито користе учешће у политичком животу за личне интересе и удобан живот. То су људи који би у случају да нису успели преко политичких партија да дођу до функција у овој земљи били нико и ништа“, мишљења је Бошко Обрадовић.
„Уосталом, народ је носилац суверенитета, па стезањем каиша даје пример политичарима да се равнају према грађанима. Е, сад треба времена да та штедња допре и до политичара, а то је ипак процес“, каже Добрашиновић.
Гомиле најквалитетније хране за политичаре, према речима челника Двери Бошка Обрадовића, очит су знак да су државни функционери отуђени од грађана и без свести како народ бедно живи.
Два евра за Карађорђеву шницлу
У Управи за заједничке послове републичких органа „Вестима“ је речено да је количина сухомеснатих производа планирана на основу потреба из претходне године, увећана за тзв. протоколарне активности у 2016. У допису нам је достављемо и решење о угоститељско- репрезентативним услугама, па се из утврђених цена види да се посне порције попут паприка и сарми могу јести за 57 и 47 динара (40 центи до пола евра), Карађорђева шницла за нешто мање од два евра, док су телећи специјалитети између четири и пет евра.
„То је слика бахатости политичара окренутих привилегијама, уместо да су у служби народа. Позиције искоришћавају за долазак до свих државних ресурса, од оног баналног, као што је квалитетна исхрана по повлашћеним ценама, па све до корупције“, каже Обрадовић за „Вести“.
Д. Декић, Вести
морају кркани јести, како ли ће у супротном да подригују и пр*е на скупштини..