Лидери Европске уније су прекјуче у Валети донели декларацију којом се суспендује прилив избеглица у Европу. На Малти је донесено решење да се усвоји низ додатних мера како би се обуставио прилив избеглица преко Медитерана, те број мигрантских долазака смањио.
Да ли сте некада чули за Фронтекс? Да ли уопште знате која је основна сврха и који је посао Европске агенције за граничну и обалску стражу?
Сведоци смо да се у последњих неколико месеци диже велика галама у вези са антиимиграционом политиком новоизабраног америчког председника Доналда Трампа.
Опште је позната и ларма која се пре две године дигла, углавном у мејнстрим медијима и од стране „удружења за заштиту људских права“, када је суседна Мађарска донела одлуку о дизању зида према Србији и Хрватској како би спречила улазак миграната на своју територију.
О прозивању за кршење људских права и представљању Орбана као монструма тада, а Трампа данас, није ни потребно причати. То су ствари које сви веома добро знамо.
Целу ову причу коју су подгрејали и подгревају западни медији и пре две године у Мађарској, а данас широм САД и Европске уније, пратили су и прате протести против политике нове америчке администрације, етикетирање због дизања зидова, представљање мађарског премијера и новог америчког председника као људи склоних кршењу људских права, и олако лепљење етикета аутократа, шовиниста и ксенофоба, а да се нико не запита како је до избегличког и мигрантског таласа уопште дошло и ко га је изазвао. Не сећамо се ни да је било протеста против оних који су мирне земље разорили, срушили или покушали да сруше легитимно изабране владе и на тај начин натерали несрећне људе са Блиског истока да своје домове напусте и крену тамо где је безбедније.
Зашто о свему овоме причамо?
Вратимо се на сам почетак.
Прекјуче је на Малти одржан самит лидера држава Европске уније. Једна од тема је, наравно, поново био Доналд Трамп и политика нове америчке администрације, пренели су мејнстрим медији. Међутим, интересантно је да је у њиховим извештајима врло стидљиво провучена једна ствар против које се, иначе, „правдољубива продица европских народа“, којој су пуна уста људских и мигрантских права када су Орбан и Трамп у питању, бори и против које су широм САД, недавно и у Лондону (а били смо сведоци сличног перформанса и у Београду) организовани протести.
Наиме, лидери Европске уније су прекјуче у Валети донели декларацију којом се суспендује прилив избеглица у Европу. На Малти је донесено решење да се усвоји низ додатних мера како би се обуставио прилив избеглица преко Медитерана, те број мигрантских долазака смањио.
На званичном сајту Фронтекса пише: „Држављани трећих земаља за које су исцрпљени сви правни путеви да легализују свој боравак у ЕУ или су у ЕУ починили кривична дела, биће враћени у земље порекла“.
По подацима Евростата, скоро 250.00 људи сваке године подлеже депортацији из Европске уније, при чему већина на то пристаје добровољно. Они који не желе да оду предмет су процеса и одлука које доноси суд или надлежни орган државе-чланице.
Један од основних задатака Фронтекса је управо подршка земљама-чланицама и координација депортовања илегалних миграната и њиховог враћања у земљу порекла.
Долазимо до суштине приче.
О овоме се, генерално, или не зна ништа или зна веома мало, док су за зид према Мексику и жице на мађарским границама чули сви. О антитрамповској и антиорбановској хистерији је сулудо и причати.
Додајмо на све и да је, поред те декларације о заустављању мигрантског таласа, ЕУ недавно донела одлуку да на још три месеца продужи мере контроле спољних граница. Почетком јануара, Европска агенција за граничну и обалску стражу и службено је активирала састав Европских интервентних тимова за враћање у којима се налази 690 особа специјализованих за враћање и пратњу миграната, као и за надзор враћања.
Протеста, наравно, нема.
А изгледа да их неће ни бити.
Рајко Мартиновић, Спутник