Београд — Председник Привременог органа Града Београда Синиша Мали најавио је за понедељак усвајање привременог буџета града за наредна три месеца.
Мали је напоменуо да ће буџет садржати све мере штедње које је имао и буџет у првом кварталу, уз могућност да се реализују поједине ствари које су приоритет.
”Буџет за следећа три месеца направљен је на основу истих начела које смо урадили и буџет за прва три месеца уз максималну контролу трошкова и смањење свих непотребних расхода, а нисмо одустали од пројеката који су значајни за функционисање града”, рекао је Мали за РТС..
Мали је као пример навео да су обезбеђена средства за завршетак Макиша два, као и да ће у свим возилима јавног градског превоза бити уведен видео надзор.
”Усвајање буџета у понедељак је предуслов да кренемо са том јавном набавком како би до септембра сва возила имала видео надзор”, рекао је Мали.
На констатацију да је Привремено веће само дан након избора донело одлуку о репрограму кредита, он је навео да је то последица разговора и преговора са банкама који су вођени у претходних месец и нешто дана.
”Није лако испреговарати са банкама о репрограму кредита који тренутно град Београд има. Идеја је да се град релаксира у смислу плаћања камата и главница у наредном периоду. Наравно ми те обавезе морамо да вратимо само смо желели да пролонгирамо период у коме то треба да урадимо”, рекао је Мали.
Према његовим речима, тај корак је само један од корака ка консолидацији и стабилизацији јавних финансија града Београда који је неопходно с обзиром да у овом тренутку нема довољно прихода да се исплаћују ни текуће обавезе, а камоли још кредити и камате које су досполе.
Указујући да је Привремено веће основало и радну групу Београдски метро, он је навео да је једна од капиталних инвестиција града Београда управо изградња метроа. Мали је подсетио да је у неком претходном периоду била организована радна група и да постоји идејно решење како би прва траса метроа требало да изгледа.
”Наравно то идејно решење није узело у обзир неке велике и капиталне ствари које се решавају у овом тренутку, а то су нова железничка и аутобуска станица, Београд на води… Наша жеља је да та радна група анализира прелазно решење, а да, такође, на основу свих нових догађаја евентуално утвди да ли то решење треба да се промени или не”, рекао је Мали.
Он је рекао и да су Београдски метро и Београд на води два пројекта која су изузетно значајна за град дугорочно.
”Радимо све што треба да би град функционисао, али треба размишљати о будућности. Нема разлога да следећих месец или колико већ треба да се формира нова градска власт нешто не дешава”, рекао је Мали додајући да се много времена изгубило и да је циљ да се не изгуби време, односно да се оно максимално искористи.
Према његовим речима, Привремени орган је био ефикасан у последњих три и по месеца, одржано је 36 или 37 седница, донет је низ одлука. На питање да ли Београд на води може да потисне Метро, он је навео да су та два пројекта повезана.
”Не никако. Они иду паралелно један са другим. То су два капитална пројекта”, рекао је Мали.
Танјуг