Председник Владимир Путин, домаћин у Уфи на самиту земаља БРИКС и Шангајске организације сарадње коју предводе Кина и Русија, предложио је председнику Бразила Дилми Русеф да њихове земље убудуће међусобну трговину остварују плаћањем у националним валутама. Потом је са кинеским председником Си Ђинпингом договорио да економске проблеме решавају заједнички.
Наиме, руска привреда се нашла у проблемима после санкција и пада цена нафте, а у Кини је после низа година експлозивног раста индекс акција у последњих месец дана опао за 30 одсто. Стога је двојици председника важно да истакну економску снагу и перспективност упркос недаћама, пошто је основна тема заједничког самита у Уфи сарадња која има за крајњи циљ смањење и на крају потпуно укидање економске и геополитичке доминације развијених земаља запада.
Самити у Уфи повезују земље у развоју Европе, Азије, Африке и Јужне Америке и окупљају такве силе што су Бразил, Кина, Индија, Јужна Африка, али и бивше совјетске републике средње Азије.
Иран појачање Шангајске групе
Руски председник је имао засебне састанке са осталим учесницима самита БРИКС. Данас ће се састати и са председником Ирана Хасаном Руханијем. Иран је предао кандидатуру за чланство у ШОС, али је то немогуће док се не укину санкције. Руски министар спољних послова Сергеј Лавров саопштио је да за то више нема препрека.
У том смислу, Путин је на одвојеном састанку на самиту бизнисменима из тих земаља представио основне податке руске економије.
– Последњих 15 година учврстили смо економију што нам омогућава да незапосленост држимо на 5,8 одсто. Упркос санкцијама и паду цена нафте сачували смо новчане резерве и имамо позитиван трговачки биланс, а курс рубље држимо на нама прихватљивом нивоу. Бизнисменима земаља БРИКС отварају се широке могућности за улагање стварањем Евроазијског савеза – рекао је Путин бизнисменима земаља БРИКС.
Он је такође истакао да Русија жели трговину са Инђом, Бразилом, и Јужноафричком Републиком у националним валутама, а не у доларима, и да су са неколико земаља већ образовани специјалне корпе валута.
– Централне банке Кине и Русије већ спроводе размену по принципу рубља за јуан. Таква мера безусловно би могла да доведе до повећања обима трговине са осталим земљама БРИКС – поручио је Путин.
Све наведено подржао је Алексеј Кудрин, бивши министар финансија који је после одласка из власти постао жестоки критичар Путина. Међутим, Кудрин је проценио да је криза изазвана санкцијама и падом цена нафте прошла врхунац, да је финансијски сектор опорављен и прогнозирао раст руске економије већ у четвртом кварталу ове године.
И. Козарски – Вести
novcanica bez pokrica… tkzv. “petrol $“.
znamo kako je i nekadasnja hegemonija rimskog carstva, docekala svoj kraj…