Економија

Домаћи произвођачи губе битку: Сваки трећи производ у нашим радњама из увоза

СВАКИ трећи производ на полицама трговинских кућа у нашој земљи, стиже нам из увоза. Удео стране робе је знатно већи у хипермаркетима, где се нуди и бела техника, акустика, апарати за домаћинство, који су махом произведени ван граница Србије. С друге стране, “странаца” је пуно и на рафовима где се нуде производи по којима смо некада били познати.

Тако су на трпезама и у кинески лук, холандски кромпир, киргистански пасуљ…

– Без обзира на вести о повећаном увозу пољопривредних производа, ипак, производи домаћих произвођача су и даље доминантни на полицама трговаца – каже за “Новости” Горан Ковачевић, директор трговинске куће “Гомекс”. – Тачно је да је већина техничких производа из увоза, али продаја тих производа је у драматичном паду, па када узмете просек ипак су најбитнији производи домаћих млекара, пекара, произвођача сокова, вода.

Привредни консултант Драгољуб Рајић сматра да је домаћим произвођачима учињена медвеђа услуга што у Србији доминирају велики инострани ланци, који фаворизују своје робне марке и производе из матичних земаља.

– Србија је највеће тржиште у региону по броју становника и олако смо препустили простор за развој домаће трговине, која је требало да прошири своје ланце по региону, а десило се управо обратно – оценио је Рајић. – То се директно одразило на губљење простора за пласман домаће робе, па и затварање домаће производње, смањење зарада запослених код домаћих произвођача и наравно губитак радних места.

Проблем је, напомињу стручњаци, што се у Србији годинама прича о великим капиталним пројектима, а не постоји стратегија развоја домаће трговине и производње. То је разлог зашто смо од земље са највећим потенцијалом за развој у региону, дошли на дно регионалне лествице по запослености, зарадама и животном стандарду.

СЛОБОДНО ТРЖИШТЕ

– ТАЧНО је да одлуком да идемо у ЕУ морамо да прихватимо слободно тржиште и не треба бити противник те идеје, која је добра првенствено за потрошаче, јер их лишава одређених монопола и даје им могућност избора – истичу у Мрежи за пословну сарадњу. – С друге стране, ако се креће у такву интеграцију без јасне стратегије и повољног пореског система за развој сопствене производње и трговине, директно се срља у сиромаштво.

 

Д. Маринковић, Новости

 

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!