Председник Владе Црне Горе Мило Ђукановић је данас рекао да ће се стати на пут онима који би да руше државу.
“Надам се да ће се овај процес завршити и да ћемо стати на пут онима који на рачун свог политичког, медијског или невладиног деловања, желе да руше државу”, казао је Ђукановић новинарима на Цетињу, после конститутивне седнице новог црногорског парламента, коментаришући најновије извештаје државних тужилаца о плану терористичких акција у Црној Гори на дан избора, 16. октобра.
Ђукановић је рекао да су јучерашње изјаве специјалног државног тужиоца Миливоја Катнића и врховног државног тужиова Ивице Станковића о том плану, потврдиле сумње да су догађаји од 16. октобра “урађени у дослуху с политичким фактором из Црне Горе”.
“Слушао сам излагање тужилаца и испоставило се да је тачно оно у што смо сумњали. Сада се то комплетира, имамо доказе и стварају се услови да се дижу оптужнице. Све се ово догађало због политике, и ово је све урађено у дослуху с политичким фактором у Црној Гори”, изјавио је Ђукановић.
Катнић је на конференцији за новинаре у недељу рекао да иза терористичког плана у Црној Гори који је требало да буде спроведен на дан избора, стоје “појединци из националистичких кругова у Русији”, а да су “на одређен начин и у одређеном обиму били инволвирани” и неки политички субјекти у Црној Гори, односно њихова руководства.
Црногорске државне службе су уочи парламентарних избора ухапсиле групу држављана Србије који су имали намеру да 16. октобра, на крају изборног дана, изазову насиље и тако створе атмосферу за проглашење изборне победе у складу с интересима организатора терористичког плана.
Како је раније саопштено, план је био да се насилно уђе у Скупштину Црне Горе и прогласи победа опозиције, да се ликвидира посебна јединица Министарства унутрашњих послова Црне Горе и да се зароби премијер Мило Ђукановић.
КОНСТИТУИСАНА НОВА СКУПШТИНА ЦРНЕ ГОРЕ
Нови сазив Скупштине Црне Горе конституисан је данас без присуства опозиције, а није изабран ни председник парламента.
Није познато када ће седница бити настављена, а неизвесно је и да ли ће опозиција дугорочно бојкотовати рад Скупштине.
На данашњу седницу која је одржана на Цетињу, опозиција није дошла с образложењем да парламентарни избори нису били демократски и слободни.
Као могући кандидати за новог председника црногорске скупштине помињу се Милутин Симовић из Демократске партије социјалиста (ДПС) и Иван Брајовић, председник Социјалдемократа Црне Горе.
Симовић је био потпредседник досадашњег парламента, а Брајовић је министар поморства и саобраћаја у досадашњој Влади Црне Горе.
На конститутивној седници Скупштине Црне Горе на Цетињу, представљен је извештај Државне изборне комисије о резултатима парламентарних избора.
Председник Комисије Будимир Шарановић је рекао да су стране посматрачке мисије позитивно оцениле парламентарне изборе.
Скупштина Црне Горе има 81 посланика, а још није познато ко ће чинити парламентарну већину.
На парламентарним изборима у Црној Гори 16. октобра највише посланика – 36, добила је ДПС, затим опозициони Демократски фронт (ДФ) 18, коалиција “Кључ” девет и Демократе осам.
Четири мандата освојила је Социјалдемокрарска партија Црне Горе, на чијем је челу Ранко Кривокапић, а по два мандата Бошњачка странка (БС) и Социјалдемкрате (СД).
Хрватска грађанска иницијатива (ХГИ) и коалиција “Албанци одлучно” имаће по једног посланика.
Највише изгледа да формирају парламентарну већину, ако се договоре, имају ДПС, СД, БС, ХГИ и коалиција “Албанци одлучно”.
Њихова постизборна коалиција би, према очекивањима, требало да формира нову црногорску владу која би у том случају имала подршку 42 посланика.
Агенције
Џука Гора се мора одбранити јер Мило најебаче