БЕОГРАД – Шеф делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици каже да је за Србију најбоља “столица” она за столом у Бриселу, где ће седети са осталим европским лидерима.
“Ако баш желите да то изразите кроз ‘столице’, ја видим Србију како седи на столици за ЕУ столом, са осталим европским лидерима и заједно радимо сваки дан на промоцији ЕУ вредности и интереса”, рекао је Фабрици у интервјуу за “Блиц”.
Он је додао да га веома охрабрује динамика односа Србије и ЕУ.
“Јасна је посвећеност српског вођства придруживању ЕУ. Мислим да идемо у правом смеру и у Бриселу такође видим одлучност да се на Србију гледа као на будућу чланицу”, рекао је Фабрици.
Оцењује да су, за кратко време колико је у Београду, поруке и осећања које види с обе стране охрабрујуће и позитивне и додаје да је његов посао да се таква позитивна динамика настави.
Истовремено је нагласио да Србија као земља кандидат за чланство има обавезу да усклади своју спољну политику са заједничком спољном и безбедносном политиком ЕУ.
“То је обавеза и очекује се да се до момента прикључивања та политика у потпуности усклади”, напоменуо је Фабрици.
Према његовим речима, Србија је већ начинила неке добре кораке, као на пример то што је одлучила да се придружи Хелброку, борбеној групи ЕУ коју предводи Грчка.
Упитан како то утиче на односе Србије са Русијом, Фабрици наводи да је порука јасна – чланице ЕУ и оне које то желе да постану морају да поступају у оквиру заједничке спољне и безбедносне политике.
“Можете развијати односе са нечланицама ЕУ, Русијом или било којом другом земљом света, уколико поштујете тај заједнички оквир. То је веома просто и пошто је Србија у процесу придруживања ЕУ, усклађивање политике је крајњи циљ, а однос с другим земљама може да се негује уколико се поштују постављени оквири”, рекао је Фабрици.
Говорећи о хуманитарном центру у Нишу, Фабрици је подсетио да је Србија део ЕУ механизма цивилне заштите, те је поручио да је за ЕУ битно да је центар у Нишу компатибилан са односима Србије и ЕУ, односно са механизмом цивилне заштите.
“Српске власти су неколико пута јасно истакле да центар неће имати војну улогу нити ће бити механизам за некакву регионалну координацију и ми смо то разумели”, рекао је Фабрици.
Сматра и да је веома важна иницијатива председника Александра Вучића да се отвори унутрашњи дијалог о Косову, али наводи да је рано да се прича о исходу.
“Са гледишта ЕУ, вреднујемо је позитивно и са великом пажњом очекујемо исход дијалога”, рекао је Фабрици.
Он је указао да је тај дијалог унутрашња ствар.
“Није на нама да се мешамо у унутрашњи дијалог у Србији, то је прилике да грађани међусобно разговарају, да се њихов глас чује и да изађе са предлозима. ЕУ је ту да помогне”, поручио је Фабрици.
Према његовим речима, ЕУ стално ургира на Београд и Приштину да брже и лакше спроведу у дело обавезујуће договоре које су направили у дијалогу под покровитељством ЕУ.
“То охрабрење односи се и на брже деловање када су у питању ЗСО јер, нажалост, видимо озбиљна одлагања у имплементацији тога. Волели бисмо да на овом плану видимо конкретније, видљивије, брже и ефикасније резултате ускоро, пред нову фазу дијалога”, рекао је Фабрици.
Он је додао да су нормализација односа са Приштином и побољшање владавине права два најважнија поглавља, у којима је потребно да се направи највећи напредак.
“Србија је кроз бројне иницијативе усвојила акциони план по коме судство треба да учинимо независном и ефикасним. За то је потребна и реформама устава”, указао је Фабрици.
Што се тиче слободе медија, нагласио је, ЕУ ту област сматра фундаменталним правом.
Сматра да је похвално што су представници медија започели дијалог са премијерком.
“Што се нас тиче, управо је завршена мисија независног стручњака који је средином месеца боравио у Београду, чији је задатак био да утврди стање на медијској сцени, уочи све проблеме слободе медија, након чега ће саставити извештај и препоруку о томе шта би ЕУ и Србија могли да ураде да би се напредовало у тој области и учинило да слобода медија постане суштински елемент српског друштва”, рекао је Фабрици.
Танјуг