Председник Србије Александар Вучић учествује на састанку представника научне заједнице. Реч је о састанку посвећеном пројекту Јадар.
– Надам се да је ово само почетак наших разговора. Важно је да неколико ствари заједнички закључимо. Не умем да филозофирам по питањима која су конкретна. Пре свега да кажем да очекујем да ћемо у наредном периоду више новца, него до сада, и више него у друге свере, улагати у просвету, у науку, што се тиче и примања за следећу годину .53.592 колиок износи минимална зарада је велики успех, желим да честитам Влади – рекао је председник.
– Данашња тема је готово забрањена тема о којој нико не жели да разговара, сви се плаше да кажу шта мисле, почастован сам што овде видим неколико професора који су смели да изађу у јавност, хвала им на томе.
– Желео сам да присуствујем састанку да бих вас замолио да обавите грађанску дужност по питању пројекта Јадар, не да будете на страни или против пројекта већ да се понашате у складу са знањем, образовањем, у складу са оним што је и држава улагала у вас и да би могли да вратите. Једино што од вас тражимо је да се укључите у пројектат, да дате своје ставове, ако је ваш закључак да мислите да је штетно по нас, на здравље људи, ако нисмо у стнају да обезбедимо механизме, ако је штетно по животну средину, ако нисмо у стању да обезбедимо добитак, што би ушли у тај пројекат. Нека људи кажу шта мисле и то поткрепе чињеницама. Мени би као председнику било најлакше да подилазим народу и кажем да сам против свега, да будем против вакцина, да будем против свега да бих био вољен и свако од нас, а изабрали смо други пут. Молим вас, ништа више од тога, да будете објективни, поштени, да знање стечено, које је веће него наше, можемо да искористимо, да ми као држава можемо да га применимо. Ако вас позову на разговоре, да идете и да разговарате, да отворимо дискусију, да саслушамо људе, да чујемо страхове. Имам још страхова и бојазни од различитих ствари, знам да није могуће да све сазнамо унапред.
– Имамо много времена, дискусија треба да буде озбиљна, одговорна, заснована на знању и образовању, а не да буде по принципу што мање знам то ћу више да се везујем за теорије завере. За нас су научне чињенице од пресудног значаја. Да наставимо са реиндустријализацијом Србије, да Србија буде успешнија, да људи буду богатији али то никада не сме да буде по цену здравља ни једног јединог човека. Потребна нам је и грађанска храброст да разговарамо са људима, који после кампање на друштвеним мрежама имају ставове које тешко мењају и нису склони да саслушају аргументе било да су за или против – казао је председник Вучић.
– Београдом на води сам синоћ прошетао и видео на хиљаде људи који су били против тог пројекта, који се говорили да ће то бити потопљено, да ће земљиште да се слегне, до тога да је то најлепши простор у ком данас уживају. Молим вас, имамо готово две године за широку расправу, озбиљну и да на основу ваших закључака у месецима који долазе можемо ми да доносимо закључке. Без сагласности научне заједнице, не пада нам на памет да у тај пројекат улазимо, мислим да је то важна ствар. То је став Владе, наш заједнички став, и мислимо да тиме изражавамо и већину, ствари морамо да решавамо разговором, знањем и чињеницама и ништа друго не може да нам помогне у овом или било ком другом случају – истакао је председник.
Министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић рекла је да је претходне недеље на позив министарства одржан састанак са великим бројем декана и директора факултета и insittuta, на којем је сагледано како то наука може да помогне у свим подручјима у којима могу потенцијално да носе неки ризик по животну средину.
– Да се успостави јавни дигитални портал који ће уз помоћ савремених технологија да омогућимо праћење параметара животне средине које се односе на ваздух, воду, земљиште и на живи систем. На овај начин ће грађани да имају свакодневни увид у све релевантне информације, а портал ће добијати информације од релевантних институција – рекла је она.
Састанак је почео у 11 часова и одржава се у Палати Србија.