Чувени српски пулмолог, педијатар и алерголог доктор Бранимир Несторовић каже да се показало да имунитет након прележане инфекције коронавирусом траје и до десетак година
Људи који раде с малишанима и који имају малу децу сигурно су већ развили неку врсту имунитета, поручује пулмолог Бранимир Несторовић.
– Стигао је четврти талас короне у целој Европи. Потврђено је да је имунитет веома добар после прележане инфекције. Руси су сад показали да имунитет траје најмање десетак година. Ми смо причали да је то од три до пет година. Мислим да је ово 84. недеља како траје епидемија. Према свим параметрима смо морали већ да изађемо из ње. Сада видимо после свега да нема разлике између земаља које су имале строге мере, које нису имале никакве мере, затим земље које су највише вакцинисане као Израел и Велика Британија имају највише заражених. Мене су учили на факултету да свака следећа мутација слаби вирус, али сада видимо да свака следећа варијанта је све вирулентнија – каже стручњак.
Несторовић потом каже да је чудно како ни после годину дана не знамо пуно о вирусу.
– Чешка вирусолошкиња је рекла да би требало „затворити ту пећину из које излећу ти слепи мишеви“. Још делта није ни прошао, а већ се појавио му, онај ламбда, који су најављивали, нестаде. Доста је збуњујуће, мислим да смо ми још пролетос дошли до колективног имунитета. Будући да имамо преко 50 посто вакцинисаних, више не би требало да имамо проблем. Невероватно ми је да за годину и по дана ми и даље ништа не знамо о вирусу. Дневно се објави од 50 до 100 радова и невероватно је и нетачно да ми готово ништа и даље не знамо о томе. Погледао сам своју књигу у којој сам писао о САРС и писало је да људи који раде с децом и који имају малу децу имају већ неку врсту имунитета, исто као и код САРС, и много ређе имају тешке облике вируса – сматра популарни Нестор.
Не кљукајте децу антибиотицима
ЦРП је, рецимо, веома битна анализа. До 10 се зна да нема никаквог обољења. До 40 шанса да су неопходни антибиотици јесте 0,2, између 40 и 80 шанса је 30 до 40 посто. Зато деци не треба увек укључивати антибиотик, то ће проћи. Према неким ранијим студијама, и до 80 када је ЦРП не треба давати антибиотик, већ пратити дете, па ако је неопходно, лако ће се антибиотик укључити. Ми у данашње време имамо велики проблем јер немамо много нових антибиотика, а људи су све резистентнији јер бактерије су паметне и сарађују, нису као људи. Једна бактерија, када постане резистентна, она јави другим бактеријама, па ће и оне постати резистентне, сматра Несторовић.
Он каже да је пример Индије открио улогу једног лека у борби с пандемијом.
– Имамо случајеве када се свашта дешавало у Индији, где је хиљаде умирало, и само се одједном ситуација решила. Ради се о томе да је Индија делила комбинацију лека ивермектина, цинка и доксициклина. Та комбинација коштала је око један и по долар, индијска влада је то делила и све је стало. Мени је жао што се о томе не прича довољно. Али има га по ветеринарским апотекама. Ветеринари су постали главне фаце – каже у свом стилу Несторовић.
Република.рс
Prosto, svi mogu da se razbole od gripa, infrakta, bubrega itd. Veca smrtnost 50 do sto puta od drugih bolesti nego od gripa. Kazu pozitivan, pa moze i drugi put, opet pozitivan e mislis da neki naredna pozitivnost ne moze da te ubije. moze i auto na ulici i druga bolest pa me vratite ne lecite me…Sve ide planski, prvo su ugostitelji na udaru da sklone narod sa druzenja, pa medicinski radnici i prosveta da sklone i sebe i narod i decu, pa onda idu policija, sve se ide na vestacki zivot, kafemati po ulicama, lecenje i prepis lekova robotikom, snimanje dronovima, kamerama, ucesnika u saobracaju, pesaka.. Sta mislite koliko ostaje bez posla? nebitno dal si vakcinisan ili ne, zrtvovace sve samo je pitanje na kog mogu da racunaju kao poslusnika
” Према неким ранијим студијама, и до 80 када је ЦРП не треба давати антибиотик, већ пратити дете, па ако је неопходно, лако ће се антибиотик укључити.”
Problem je provera CRP-a svaki dan. To znaci da bi trebalo svakog dana cekati red nekih 5-6 sati da bi se dalla krv na analizu, a posle toga cekati jos 2-3 sata da se napravi KS. Ko ima toliko vremena i snage za cekanje pod temperaturom?