Професор Филозофског факултета Универзитета у Београду Огњен Радоњић изјавио је данас да је договор Александра Вучића и Драгана Ђиласа о новим градским изборима успостављен пре или током изборне ноћи уз посредство страног фактора.
Одговарајући на питање због чега је председник Српске напредне странке (СНС) најавио превремене изборе када ће у градској скупштини СНС и СПС имати већину од 56 одборника, Радоњић је у интервјуу агенцији Бета казао да је Вучић најавио да ће се консултовати са странком у вези понављања избора у Београду, “након режираног разговора с Ђиласом, наводно због легитимитета већине”.
“То, наравно, ништа не значи јер њега није никада занимао, нити га занима легитимитет. Да га занима, не би једнопартијска скупштина функционисала у претходне две године и избори би били регуларни, а не шарада обележена бројним неправилностима, притисцима на бираче, куповином гласова, бугарским возовима, малтретирањем опозиционих контролора на бирачким местима… Стога, слутим да је њихов договор успостављен пре или током изборне ноћи уз посредство страног фактора”, оценио је Радоњић.
По његовим речима, уколико се пажљиво прати дискурс и једног и другог актера, уочиће се необично преклапање у коришћеним фразама, од легитимитета, до спуштања тензија, па чак и обостране емпатије поводом тога како ли се сада осећају опозициони и напредњачки гласачи због њиховог сусрета.
“Сусрет Вучић Ђилас је јефтина режија чији је крајњи исход узурпација институција. У најмању руку, осионо је преговарати о понављању избора који и даље трају. Имали смо, због уочених неправилности, понављање избора на неким биралиштима 16. априла, а имаћемо их поново 21. априла. И све то, не рачунајући огроман број жалби пред Управним судом које још нису решене”, казао је професор.
Нагласио је да прича о понављању избора у Београду, великим делом личи на параван за признавање нерегуларних избора за парламент и председника.
Упитан колико је реално да на превременим изборима у Београду дође до промене власти, Радоњић је казао да је на евентуално поновљеним изборима то мало вероватно “јер тако говоре искуства с ових избора”.
“Опозиција је изашла на њих у покушају да уђе у институције. Међутим, ово искуство нам је показало да су узалудне наде у њихову колику-толику регуларност. Највећим делом је изборна крађа учињена пре избора, кроз уцењивање, застрашивање и куповину гласова и кроз медије с националном фреквенцијом којој опозиција нема приступ”, објаснио је професор.
Додао је да опозиција на изборима наступа практично без ресурса и с контролорима за које се испоставило да или нису били довољно обучени или довољно мотивисани да бране резултате гласања.
“Не можете да се ослоните на контролоре који су се јавили на оглас. Контролори морају да буду страначки активисти. Да би дошло до промене власти, морају се драматично променити изборни услови, приступ медијима, али и тужилаштво које упорно ћути на бројне изборне неправилности”, истакао је Радоњић.
Навео је да међу опозиционим странкама нема елементарног договора и да коалиција Уједињене опозиције Србије неће опстати.
“Од Ђиласовог иступа су се оградили Народна и Демократска странка (ДС), као и предводник листе за Београд професор Владета Јанковић, који неће бити кандидат овог блока на евентуално поновљеним изборима. Дакле, вероватно је да коалиција неће опстати, а уколико опстане, биће то производ чију је трулеж немогуће не осетити”, оценио је професор.
На питање да ли су, након одржаних избора, бирачи у Београду делимично изгубили поверење у поједине странке и лидере, Радоњић је казао да су односи у опозицији “шизофрени и опортуни”.
“Немогуће је да опозиција прича о београдским изборима, и да ниједном речју не доводи у питање масовне нерегуларности на парламентарним и председничким изборима. Такође, просто је недопустиво да у изборној ноћи па чак и неколико дана касније, опозиција није имала своје податке о београдским изборима, да не помињемо парламентарне и председничке за које верујем да и данас не поседују своје податке. Утолико је бесмисленији протест који је организовала коалиција Морамо пред РИК-ом 4. априла. Дакле, имамо протест, а немамо податке и записнике и не знамо против чега се тачно бунимо, осим што је преседан да се РИК одјави у изборној ноћи”, рекао је Радоњић.
Додао је да проблем постоји и у Уједињеној опозицији Србије “чије су се две значајне чланице оградиле од разговора Ђиласа и Вучића”.
“Народна странка је отишла толико далеко да је Вук Јеремић изјавио да уколико Вучић пристане на понављање избора да је онда јасно да имамо техничку коалицију ССП и СНС и да Народна странка неће учествовати у тим ванинституционалним аранжманима. И онда иде потпуни заокрет – након што је сазнао да је могуће да ће се поновити избори у Београду, Јеремић гази претходно речено и констатује да је то добра вест, чак је и исказао потребу да се чланице њихове коалиције боље договарају без права да се понове грешке из претходне кампање. Просто речено, опортуно и шизофрено”, оценио је професор.
На питање Бете како би опозиција требало да наступи на евентуалним превременим изборима у Београду, Радоњић је казао да би претходно требало да се избори за “драматичне” промене изборних услова, приступ медијима и равномерну заступљеност у Градској изборној комисији (ГИК).
“Такође, неопходно је обучити велики број контролора за сва бирачка места. Као добар грађанин рекао бих да је неопходна једна опозициона колона да се уједине Уједињени, Морамо и Ајмо људи”, истакао је Радоњић.
Упитан да ли је могуће да после превремених избора СНС формира власт с неком опозиционом странком или групацијом, професор је рекао да прво треба сачекати да се заврше текући избори.
“Дакле, основна је процедура да се заврше ови избори и да се види распоред мандата. Без свега тога, упадамо у ступицу разговора Ђилас-Вучић”, нагласио је он.
На питање, уколико Александар Вучић не буде носилац листе СНС-а, да ли би то утицало на исход избора, професор је рекао да ће на исход више утицати страначки ресурси.
“Једино што знам је да ће, уколико се београдски избори понове, без парламентарних и председничких избора, СНС и Вучић сада добити прилику да све своје ресурсе усмере на београдску кампању. То свакако није добра вест за опозицију”, закључио је професор Огњен Радоњић.