Здравље

Драгушац поправља крвну слику и имунитет

Полуводена биљка драгушац (Nasturtium officinale) у народу је позната и као крстовник, дивљи и водени рен, љути мокриш, ресник… Једна је од најстаријих врста поврћа, одавно одомаћена не само у Европи, већ и у северној Африци и Азији. Због корисних састојака скупљали су је још стари Грци и Римљани. Полуводена је јер је дршка биљке шупља па плива на води. У себи садржи више витамина Ц него поморанџа, више калцијума него млеко, више гвожђа него спанаћ.

Драгушац расте у потоцима, бунарима, изворима и воденим јаругама. Нарендан, има оштар мирис и горак укус. Препознатљив је по ситним белим цветовима у виду гроздова.

Са мноштвом корисних састојака, биљка је лековита у целости. Скупља се од марта до краја маја, а потом од краја лета до касне јесени, када није у цвату. Користи се искључиво у свежем стању, јер сушењем губи све лековите састојке.

Народни лекари истичу да водени рен чисти крв и побољшава њен састав, јача желудац и подстиче лучење желудачних сокова, као и жучи. Подстицајно делује и на лучење урина. Због велике количине гвожђа и јода, повољно утиче на метаболизам и рад жлезда са унутрашњим лучењем.

Да би организам снабдели са што више минерала, витамина и других делотворних састојака, биљку је најбоље јести у виду салате. Поготово на крају зиме и на почетку пролећа, када је оскудица у свежем поврћу. Уз салату, пожељно је конзумирање и свежег сока од драгушца, два до три пута дневно, по једна супена кашика. Сок не сме бити концентрован, већ разређен у петострукој размери са водом (кашику сока разредите са пет кашика воде).

* Рецепт *

Салата против анемије

Помешајте драгушац са листовима коприве, маслачка и зеленом салатом. Зачините по жељи, посолите, додајте маслиново уље, јабуково сирће или лимунов сок.

Сируп чисти организам

Од драгушца се сируп припрема тако што се помеша трећина свеже исцеђеног сока са две трећине прокуване и охлађене шећерне воде. Ова тинктура савршено чисти крв и подстиче елиминацију сувишне слузи из организма.

Концентрован сок не узимајте, јер може доћи до упале ждрела и желуца. Такође, није пожељно ни да га свакодневно пијете разређеног, а терапија би требало да се спроводи са паузама, најдуже четири недеље. Превелике дозе и предуга употреба могу да изазову проблеме са бубрезима, упале и дуготрајне надражаје. Труднице би на ово требало посебно да обрате пажњу и да забораве на ову биљку док су у благословеном стању.

Када је реч о спољашњој употреби, влажан облог од сока се користи за лечење кожних болести. Сок од драгушца посебно је делотворан у лечењу алопеције ареате, односно испадања косе у виду печата. Такође, згњечена свежа биљка, постављена као облога на кожу, одстрањује сунчане пеге, али и шугу.

Савршени чистач

Свакодневно конзумирање 85 грама свежих листова дивљег рена, у трајању од осам недеља, смањује ризик за настанак карцинома у било којем делу организма, открили су научници британског Универзитета Улстер, предвођени професором Јаном Роландом. Ово невероватно откриће резултат је истраживања у које је било укључено 60 испитаника, међу којима и 30 пушача. Анализе обављене након двомесечне употребе ове чудесне биљке у исхрани, показале су да се ниво антиоксиданаса, као што су бета каротен и лутеин, у њиховој крви повећао, а ниво потенцијално штетних састојака смањио. Истовремено, ниво штетних триглицерида у крви снижен је за десет процената. И, што је најважније, показало се да драгушац смањује оштећење ДНК (специфичан молекул носилац генетских информација) белих крвних ћелија, што се у стручним круговима, иначе, сматра окидачем за развој било које врсте карцинома.

Новости

фото: Здрава Србија

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!