- Драгутин Матић је рођен 10. јануара 1888. као најмлађе чедо оца Пеше и мајке Невене. У породици је било петоро деце. Рано је остао без оца, па га је неговао и подизао најстарији брат Ђорђе (Ђоре). Због тога су га у селу звали „Драгутин Ђорин“. Матићи су угледна и релативно бројна српска фамилија у селу Клетинцу. По предању, воде порекло из околине Призрена у Метохији, а у ове крајеве досељени су после Косовске битке, склањајући се испред Турака. Као доказ за ову тврдњу узима се микротопоним Круша, који се у Калетинцу јавља у више облика Мала, Блага, Густа Круша.
Драгутин у школу није ишао, али је знао да чита и пише. Описменио се у војсци и рату, као и многи његови ратни друговиУ раној младости оженио се Круном Ранђеловић из оближњег села Сопотнице. До одласка у војску са њом је изродио четворо деце. Најстарија је кћи Кристина, а потом следе син Ранђел и две кћери. Почетком 1910. одлази на одслужење војног рока, у Београд, у касарну „негде према Сењаку“. Регрутован је као коњаник, а касније је прекомандован у пешадију. Долазак у војску, био је уједно и његов први долазак у Београд. За време служења војног рока често је долазио у контакт са принцом Ђорђем Карађорђевићем за кога је говорио да је био „шашаво храбар“.
У свој завичај вратио се негде око Божића 1919. године. Ратовао је пуних шест година, а две године је провео на одслужењу војног рока. За показано јунаштво и храброст, одликован је са више ратних одликовања. По повратку у родно село, вратио се својим свакодневним пословима. Бавио се земљорадњом, а ишао је и у печалбу радећи као циглар и ћерамиџија. Једно време био је чувар градилишта својих рођака Матића у Београду. Своје ратне заслуге никада није истицао, нити је од државе тражио било какву привилегију и бенефицију. Напротив, скромно је истицао „да је то била само његова обавеза према своме народу и отаџбини“.
Годину дана после доласка са Солуна, родило му се и пето дете син Благоје. Осим на војничком пољу, Драгутин Матић достојно се одужио српству и својим бројним потомством. Иза њега је остало више од двадесеторо унучади и праунучади. Најмлађи Драгутинов син, Благоје Матић дуго година био је дописник листа „Политика“ из Ниша. Сада као пензионер живи у Београду.
Између два светска рата био је кмет у свом родном селу. Уживао је велико поштовање народа свога краја и биран је за општинског одборника. Његовим заузимањем изграђен је (тридесетих година) у Калетинцу, сеоски водовод који и данас служи. Ордење и медаље овог храброг српског ратника, на жалост нису сачувани. „Његова жена Круна, плашећи се Бугара, спаковала је одликовања и још нека документа у дрвени сандук и закопала у песак, близу реке. Учинила је то 1941. године. Круна је највише страховала од Бугара, јер је у Првом светском рату била сведок њихових зверстава. Тако су заувек нестала, знамења о сналажљивости и храбрости Драгутина Матића у три рата.“
Драгутин Матић је умро 29. децембра 1970. у Калетинцу.
Осим Драгутина, у ослободилачким ратовима Србије било је још ратника из његове фамилије, Калетинца и целог Заплања. Заједно са њим, из Калетинца је на Солунски фронт отишло око стотину његових мештана. У борбама за слободу српског народа, показали су велику храброст и војничку способност. О томе сведоче њихова бројна одликовања, медаље и стечени војнички чинови. Многи од њих дали су и своје животе за ослобођење своје отаџбине.
Обрад, Драгутинов синовац, кренуо је у ослободилачке ратове као резервни официр. У њима је показао велико јунаштво, због чега је био одликован Карађорћевом звездом и Орденом Белог орла. Посебно је показао велику умешност и војничку способност приликом повлачења српске војске преко Албаније. Зато је био писмено похваљен лично од регента Александра. После ослобођења био је секретар канцеларије краљевих ордена. Павле и Чедомир, Драгутинова браћа од стричева, такоће су били солунски борци. Обојица су преживела рат и после ослобођења радили као винарски трговци у Београду. Из Првог светског рата је као поручник изашао и Јован Јовановић из Калетинца. Калетинац, родно село Драгутина Матића налази се у средњем делу Заплања, у подножју Суве планине. Са западне и југозападне стране налази се брдо звано Мандра. Са југоисточне стране село је потпуно отворено и одатле има широк поглед према Горњем Заплању. У атару овог села налази се Трем, највиши врх Суве планине. Име је добило, очигледно, по речи кале. Заправо, на јужној страни села има остатака мале тврђаве коју сељани зову град, а ову страну села зову градска страна. Не зна се ко је саградио ту тврђаву, али кота на којој је саграђена доминира Горњим Заплањем.
Заплање је једна мања област у јужном делу Србије (југоисточно од Ниша а североисточно од Лесковца). Омеђено је планинама, Селићевицом, са севера, Бабичком гором са запада и Сувом планином са истока. По томе је и добило име Заплање (за, иза планина). Својим јужним делом отворено је према Лужници и Власини. Административни центар је Гаџин Хан, док географски центар и „срце Заплања“ представља Доњи Душник. Оно је ушло и у микротопонимију нашег главног града, с обзиром да се и једна београдска улица зове Заплањска. По свом родном крају, Драгутин Матић је међу својим ратним друговима, био познат и по надимку „Заплањац“.
Родна кућа Драгутина Матића
ИЗВОР: Српско благо