Ако је судити према званичном средњем курсу евро је на коленима, бар у Србији. Званични средњи курс износи 117,71 динара за евро, што је незнатна промена у односу на прошле дане, али и нова рекордна вредност српске валуте према валути еврозоне.
Божо Драшковић, економиста у изјави за “Вести” каже да је јачање домаће валуте резултат лоше економске политике српских монетарних власти.
– Српска привреда није довољно јака за овако снажну домаћу валуту. На овај начин се дестимулише извоз домаћих производа и подстиче увоз свега и свачега – каже Драшковић.
Економиста Млађен Ковачевић каже да је домаћа валута апсолутно прецењена и да то носи много негативних последица.
– Кажу да је то реултат куповине државних обвезница, али сматрам да је пре последица лоше економске политике. Захваљујући јаком динару домаћи извозници су доведени на руб пропасти, док увозници трљају руке – сматра др Ковачевић.
Он каже да је у посебно неповољном положају наша дијаспора, која традиционално проводи одмор у завичају.
– Много наши људи ће доћи да купују огрев за родитеље, да раде на градњи кућа или једноставно да се одморе. Притом ће потрошити више девиза, јер је у Србији евро на коленима – објашњава наш саговорник.
НБС је од почетка године купила на међубанкарском тржишту укупно 1,76 милијарди евра и продала 130 милиона како би ублажила прекомерне дневне осцилације курса.
Најслабији курс динара према евру у овој години забележен је 29. јануара, када је један евро коштао 118,49 динара.
Н. С. Прерадовић, Вести онлајн