Економија

Држава гурнула у блокаду 43 предузећа

Др­жа­ва је ипак кре­ну­ла у при­нуд­ну на­пла­ту ду­го­ва од по­је­ди­них пред­у­зе­ћа ко­ја су до пре ме­сец да­на би­ла за­шти­ће­на као да су од не­про­це­њи­ве вред­но­сти. И то је пр­ва кре­ну­ла, иако је Ми­ни­стар­ство при­вре­де обе­ћа­ва­ло да др­жа­ва, ко­ја од та­квих фир­ми по­тра­жу­је око две ми­ли­јар­де евра, не­ће те­ра­ти у сте­чај фир­ме ко­је је до ју­на шти­ти­ла од по­ве­ри­ла­ца. Њи­хо­ви ра­чу­ни „у цр­ве­ном” го­во­ре дру­га­чи­је. 

Пре­ма по­да­ци­ма На­род­не бан­ке Ср­би­је ве­ћи­на пред­у­зе­ћа са спи­ска 43 фир­ме ко­ји­ма је уки­ну­та „ам­не­сти­ја”, сад је у бло­ка­ди. Не­ки­ма по­пут Ја­го­дин­ске пи­ва­ре рам­пу је пр­ва спу­сти­ла По­ре­ска упра­ва, али убе­дљи­во нај­ви­ше бло­ка­да је до­шло од ко­мер­ци­јал­них по­ве­ри­ла­ца, од­но­сно ба­на­ка. 

У По­ре­ској упра­ви се не сла­жу да су они кре­ну­ли пр­ви у на­пла­ту по­тра­жи­ва­ња, већ је ка­ко об­ја­шња­ва­ју реч о ста­рим на­ло­зи­ма за на­пла­ту. Са­да су се сте­кли усло­ви за ак­ти­ви­ра­ње на­ло­га за из­вр­ше­ње из прет­ход­них го­ди­на, што ка­ко об­ја­шња­ва­ју не­ма ди­рект­не ве­зе са По­ре­ском упра­вом.

 – Пре­стан­ком за­шти­те из­вр­ше­ња код од­ре­ђе­ног бро­ја пред­у­зе­ћа из про­це­са ре­струк­ту­ри­ра­ња, ре­ак­ти­ви­ра­ни су на­ло­зи за при­нуд­ну на­пла­ту из прет­ход­ног пе­ри­о­да – ре­че­но нам је у По­ре­ској упра­ви.

Пред­у­зе­ћа по­пут „Бе­то­њер­ке” из Алек­син­ца или пред­у­зе­ћа ППТ-ТМО из Тр­сте­ни­ка ус­пе­ла су да се из­ву­ку из бло­ка­де и од по­чет­ка ју­ла су ли­квид­на. Али она су из­у­зе­ци. Ве­ћи­на је од ју­на у кон­стант­ној бло­ка­ди. Ме­ђу ре­кор­де­ри­ма су пу­тар­ско пред­у­зе­ће „Вој­во­ди­на­пут – Бач­ка­пут” ко­ју су бан­ке бло­ки­ра­ле са 1,8 ми­ли­јар­ди ди­на­ра, „Бо­ре­ли” из Сом­бо­ра са 743 ми­ли­о­на ди­на­ра бло­ка­де или БИП, чи­ји из­нос бло­ка­де из­но­си 837 ми­ли­о­на ди­на­ра. А ко­ли­ко до пре две не­де­ља бло­ка­да овог пред­у­зе­ћа је из­но­си­ла 30,6 ми­ли­о­на ди­на­ра.

Рад­ни­ци и ак­ци­о­на­ри БИП-а про­те­сто­ва­ли су ми­ну­лих да­на зах­те­ва­ју­ћи да се из­вр­ши но­ва про­це­на ка­пи­та­ла тог пред­у­зе­ћа, рас­пи­ше јав­ни оглас о про­да­ји, од­бло­ки­ра по­слов­ни ра­чун пред­у­зе­ћа и об­у­ста­ве, ка­ко твр­де, штет­ни уго­во­ри. При­мио их је ми­ни­стар при­вре­де Жељ­ко Сер­тић.

Пред­сед­ник Удру­же­ња ма­њин­ских ак­ци­о­на­ра БИП-а Во­ји­слав Ћо­ро­вић ре­као је за Тан­југ да су рад­ни­ци не­за­до­вољ­ни, бу­ду­ћи да је, ка­ко ка­же, пла­ни­ра­но да се скло­пи уго­вор са пред­став­ни­ком из Ско­пља ко­ји би ку­пио пи­ва­ру за 50.000 евра, а от­пу­стио 370 рад­ни­ка и сма­њио про­из­вод­њу за 45 од­сто. Пре­ма ње­го­вим ре­чи­ма, ра­чун пред­у­зе­ћа је бло­ки­ран, а за­по­сле­ни стра­ху­ју да ће ве­ћи­на оста­ти на ули­ци и да ће про­из­вод­ња би­ти об­у­ста­вље­на.

Рад­ни­ци тра­же де­бло­ка­ду по­слов­ног ра­чу­на АД БИП Бе­о­град и ре­про­грам оба­ве­за са По­ре­ском упра­вом и дру­гим по­ве­ри­о­ци­ма, за­тим пре­и­спи­ти­ва­ње за­ко­ни­то­сти и јед­на­ко­сти при­ме­не кри­те­ри­ју­ма и ме­ри­ла Ми­ни­стар­ства при­вре­де по ко­ји­ма се пи­ва­ра ни­је на­шла на спи­ску „за­шти­ће­них” пред­у­зе­ћа ко­ји­ма је про­ду­жен рок за­шти­те од по­ве­ри­ла­ца, ре­као је он.

Еви­ден­ци­ја На­род­не бан­ке Ср­би­је о при­нуд­ној на­пла­ти по­ка­зу­је да су оба­ве­зе од 479 ми­ли­на ди­на­ра за­кљу­ча­ле ра­чу­не „Вр­шач­ких ви­но­гра­да”, „Хи­по­ла” ко­ји је све до пре не­ко­ли­ко да­на одо­ле­вао бло­ка­ди и оста­лих по­ве­ре­ни­ка.

Очи­глед­но је да ве­ћи број тих пред­у­зе­ћа не­ма мо­гућ­ност да се до­го­во­ри око про­лон­ги­ра­ња оба­ве­за јер не­ма­ју де­лат­ност, одр­жи­во по­сло­ва­ње и не мо­гу да по­слу­ју по тр­жи­шним прин­ци­пи­ма. У овим пред­у­зе­ћи­ма ра­ди око 5.000 љу­ди и у њи­ма се спро­во­ди со­ци­јал­ни про­грам.

Ипак сва­ко то пред­у­зе­ће је при­ча за се­бе. У не­ки­ма се исти­на про­блем ду­го­ва мо­же ре­ши­ти кроз ре­ор­га­ни­за­ци­ју по­сло­ва­ња, ко­је би фир­ма­ма ко­је има­ју ка­кву-та­кву тр­жи­шну пер­спек­ти­ву, омо­гу­ћи­ло да до­го­во­ре ре­про­грам и да на­ста­ве да ра­де, али и да от­пла­ћу­ју ду­го­ве.

Рад­ни­ци, део опре­ме и имо­ви­не, мо­гу би­ти из­дво­је­ни у дру­го пред­у­зе­ће ко­је ће на­ста­ви­ти са ра­дом. Ако се за­кљу­чи да ре­ор­га­ни­за­ци­ја ни­је мо­гу­ћа отва­ра се по­сту­пак бан­крот­ства. 

 
Ма­ри­ја­на Ава­ку­мо­вић, Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!