Економија

Држава хоће да гради нове станове а старе још нису продали

Београд — Држава још није распродала своје станове у Београду и Новом Саду, а најављује изградњу нових. Како би дошли до купаца, маме их разним олакшицама, пише Екапија

„Грађевинска дирекција Србије“ (ГДС) узела је на себе улогу банке и дели позајмице у нади да ће тако продати велики број празних станова, пише портал.

Остаје да се види како ће даље ићи продаја тих квадрата по цени од 1.290 ЕУР, ако се најављује да ће нови вредети – 380 ЕУР.

Овог пута, држава неће бити главни инвеститор, већ подршка великој арапској грађевинској компанији „Арабтец“. За реализацију тог пројекта биће задужен посебан тим. Наиме, најава премијера Александра Вучића да ће држава стати иза изградње чак 100.000 станова, чији би квадрат стајао 380 евра, могла би да се оствари већ следеће године. 

Према писању данашњег „Блица“, преговори са компанијом „Арабтец“ би требало да буду завршени ове јесени, како би градња кренула почетком, а први станари добили кључеве крајем 2015. године. Како наводи „Блиц“, држава ће уз грађевинаре и инвеститоре бити гарант градње ових квадрата. 

Изградња јефтиних станова би кренула прво у Београду, Новом Саду и Нишу. 

Међутим, чека се усвајање уредбе о условима под којима ће се градити јефтини станови, а пре тога би на снагу требало да ступе измене и допуне Закона о планирању и изградњи, које предвиђају укидање локацијских дозвола и управних поступака.

На питање како ће најава изградње јефтиних станова по цени од 380 евра по квадрату утицати на пројекте „Грађевинске дирекције Србије“, из тог државног предузећа су дали одговор: „ГДС је у овом моменту већи део својих пословних капацитета подредила процени штете настале поплавама. Дирекција и даље продаје станове у насељима „Степа Степановић“ у Београду, у насељу Падина, Браће Јерковић и насељу Сунчана страна у Новом Саду на начин на који је то чинила и до сада, нудећи својим купцима чак и погодности у виду бескаматне позајмице. У насељу „Степа Степановић“, Дирекција у понуди има још 590 станова, а у Новом Саду још 68 станова за продају, пише еКапија.

Ко ће куповати станове?
Недељко Малиновић, власник агенције за промет некретнина „Легат“, сматра да најављена градња неће утицати на садашње стање у станоградњи, јер ће се јефтини станови градити по ободима Београда. Као пример наводи Младеновац, Сопот и Обреновац, где је и сад цена око 400 евра. 

Држава би пре свега требало да обезбеди локације и припреми сву инфраструктуру и да се све то уклопи у цену квадрата, додаје саговорник еКапије. Са друге стране, он каже да је много важније питање да ли је држава испитала ко уопште жели да купи те станове? 

„Видели смо проблем у београдском насељу „Степа Степановић“, у коме има много непродатих станова. Мислим да је разлог то што није урађена анализа – ко је заинтересован да купи некретнину на тој локацији и по тој цени?“ 

Ипак, Малиновић сматра да је изградња јефтиних станова добар посао, све и да те некретнине остану празне, односно – непродате. На тај начин би се покренула грађевинска индустрија, стотину различитих делатности, које би на основу материјала и радова вратиле велики новац кроз ПДВ и остале порезе.

Локација ипак пресудна
Ервин Пашановић, директор фирме „Адвентис Реал Естате Манагемент“, сматра да ће од локације зависити и интересовање купаца. Како још није прецизирано на којим локацијама ће се градити, Пашановић препоручује бивша војна имања на Дедињу, Топчидеру и у Раковици, као и многобројне касарне у целој Србији. Такође, сугерише да постоје слободне локације у Новом Београду, на Бежанијској коси и у Раковичкој шуми. 

„Само у том случају ће бити заинтересованих“, каже Пашановић. 

Међутим, како објашњава, тада ће се јавити други проблеми. Ако буде остала та цена, то ће утицати на смањење просечне цене квадрата у Београду и самим тим на приватне инвеститоре. Са друге стране, утицаће и на адекватност капитала банака, тачније на смањење вредности имовине и објеката који су под хипотеком. Зато Пашановић сматра да је цена од 380 евра за квадрат нереална и да би држава требало да оснује фонд, који ће дотирати разлику до реалне цене на тржишту.

 

Екапија

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Па ово је велеиздаја. Не можете арапској фирми дати џаба плацеве иопростити све дажбине (другачије не може бити цена квадрата 380 евра), а српске компаније одвести у стечај!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!