Економија

Држава и њене фирме дугују 110 милијарди

Јавни сектор, држава и њена предузећа пробијају све рокове у намиривању обавеза. Привреда плаћа пенале и камате на сва кашњења, али не и “буџетлије”

ОБАВЕЗЕ према “Фијату” само су врх леденог брега. Дуговања државе према привреди још се сабирају, а буџет је толико “плитак” да је мало вероватно да ће повериоци бити скоро намирени. Последњи подаци показују да предузећа од јавног сектора ишчекују чак 110 милијарди динара, а највећа потраживања од државе и даље пишу грађевинари.

Србија ће током ове године италијанском партнеру исплатити само део пристиглих обавеза – 50 милиона евра. Остатак ће чекати наредну годину. Од ребаланса, међутим, очекују и многе домаће фирме – добављачи и извођачи. Њихова потраживања мере се милијардама.

– Према последњим подацима, из августа, јавни сектор приватном дугује 110 милијарди динара – каже Милош Бугарин, председник Привредне коморе Србије. – Период наплате од јавног сектора негде иде и до 300 дана. Та предузећа су на себе преузела обавезу да на време испоруче робу, изведу радове, јер у супротном се наплаћују пенали. Ако предузеће дугује држави, месечна камата је два одсто, значи 24 одсто годишње. Држава, с друге стране, не плаћа камате на дугове привреди. Додатно оптерећење је порез на додату вредност, јер то морају да плаћају редовно, а наплату још чекају. Зато је важно да држава ребалансом предвиди средства и за враћање старих дугова.

СЛИЧНО КАО ЛАНЕ ДРЖАВА, локалне самоуправе, државна, јавна и комунална предузећа, пре око годину дана привреди су дуговали 107 милијарди динара. Сабирање старих обавеза насталих “пробијањем” рокова плаћања показало је да су према приватном сектору најнемарнији и тада били градови и општине. Локални нивои власти су дотерили до чак 40 милијарди динара дуга, а ниво су повећавали и током 2012. Државна јавна предузећа су дуговала 38 милијарди, локална 19 милијарди, а сама држава 10 милијарди динара.

И без редовног подмиривања својих обавеза, државни буџет је стигао до “минуса” од 7,1 одсто бруто домаћег производа. Рекордан мањак државе, локалних самоуправа и фондова је стигао до око 230 милијарди динара. А влада би да га до краја године смањи макар за двадесетак милијарди динара. Тако да је мало простора за враћање заосталих обавеза.

– Последњи пресек дуговања ми смо радили пред изборе – кажу у Унији послодаваца. – Тада се дошло до податка да локалне самоуправе дугују 42 милијарде динара. Обавезе из државног буџета су износиле између 11 и 12 милијарди динара. У међувремену дуг је вероватно и порастао. Пред изборе држава је још и плаћала за радове, али је онда успорила исплате. У том тренутку просечни рокови плаћања у грађевинарству су били око 170 дана. Данас су вероватно премашили и 200 дана.

ДАЈТЕ ЗАКОН

ПРИВРЕДНИЦИ су притиснути ненаплаћеним фактурама и зато од државе већ годинама траже закон који би регулисао редовност плаћања. И поред најава, нацрта тог документа још нема. У међувремену многе фирме су неодговорност државе платиле стечајем и ликвидацијом.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!