* Победник на тендеру за Галенику, луксембуршки Елијус, повезан са бразилским ЕМС-ом, али му је већински власник непозната фирма
Држава или појма нема коме је заправо продала Галенику или то не жели да саопшти.
Тендерска комисија и Министарство привреде, све време тврде да је купац луксембуршки Елијус повезан са бразилском фармацеутском компанијом ЕМС. Оно што се прећуткује, јесте чињеница да је одмах по расписивању тендера, како би на њему могао да учествује, 26. септембра у Луксембургу формиран Елијус као зависно предузеће Глоб фарме, такође нове, истог тог датума регистроване фирме. У власничкој структури Глоб фарме 75 одсто удела има код нас потпуно непозната Гронин фарма из Бразила, док преосталих 25 одсто поседује мањински акционар, италијански Монтесеарцх, чији је стопостотни власник највећа бразилска фармацеутска кућа ЕМС. Практично, купац је Гронин, чији се крајњи власник не зна јер је реч о холдингу, док је ЕМС послужио да би се испунили критеријуми тендера.
– Сагласно одредбама Закона о приватизацији, Министарство привреде нема овлашћења, нити механизме да проверава власнички статус купаца до његовог првог оснивача. Јавним позивом за учешће у поступку било је прописано да се квалификациони критеријуми могу доказивати и преко правног лица са којим је учесник повезан са најмање 25 одсто учешћа у капиталу, посредно или непосредно – одговорили су из Министарства привреде на питање Данаса ко је власник Гронина. Додају да је „у складу са наведеним, Комисија за спровођење поступка проверавала податке о оснивачу купца као и правном лицу преко којег су се доказивали квалификациони критеријуми“, односно само о ЕМС-у.
О ЕМС-у се, међутим, прилично зна, јер је реч о значајној компанији, основаној средином прошлог века, која у своје две бразилске фабрике производи и продаје генеричке лекове. У фармацеутским круговима наводи се да је она у стоодстотном државном капиталу, запошљава око 4.500 људи а присутна је у више од 30 земаља кроз заједничке фирме и стратешка партнерства са компанијама из исте бранше. Извози у 40 земаља, а своје производе пласира кроз пет јединица – ЕМС Симиларес, који продаје лекове сличне генеричким као и оне који су карактеристични за бразилско тржиште, затим ЕМС Генерис, која се бави продајом генеричких лекова, ЕМС Сигма фарма, чије је задужење пласман брендираних лекова, потом ЕМС Хоспитал, која снабдева болнице и ЕМС Консумер, која се бави продајом лекова без рецепата. Детаљнији подаци могу се наћи и на сајту компаније.
О Гронину, међутим, ни реч. Отуда не чуде ни спекулације да је прави купац заправо један „контроверзни“ српски бизнисмен, који је, иако годинама ван земље, овде присутан капиталом из веза са домаћим тајкунима, мада му пословни вокабулар подразумева и јаке контакте са земљама Латинске Америке.
Пише: М. Н. Стевановић, Данас.рс