БЕОГРАД – Влада Србије планира да са Мирославом Мишковићем, власником „Делте“, и још неколицином домаћих тајкуна међу којима су Бранислав Грујић, власник „ПС Фармана“, Миодраг Костић, власник „МК комерца“, Мирослав Богићевић, власник „Фармакома“, Горан Перчевић – „Интеркомерца“ и још неки, оснује нови „Јат“. Министар за инфраструктуру и енергетику Милутин Мркоњић похвалио се пре два дана да су у току преговори са домаћим привредницима са којима држава намерава да оснује новог српског авиопревозника.
– Нећу да кажем који су, ви знате да су они врло осетљиви људи који имају своје интересе и своје разлоге – рекао је Мркоњић, тврдећи да би објављивање њихових имена могло да угрози преговоре.
Мркоњић је казао да „у сличним ситуацијама када медији објаве имена привредника онда се у јавности покрене питање одакле им новац“.
„Дајте још неку недељу да будемо стрпљиви с тим“, рекао је Мркоњић.
Топлица Спасојевић, власник компаније ИТМ, потврдио је да група домаћих привредника води разговоре са представницима Владе Србије због могућности њиховог сувласништва у домаћој авиокомпанији, која би ослобођена дугова садашњег „Јата“ пословала као ново предузеће.
– Постоји таква иницијатива, али разговори нису још у озбиљној, већ за сада, само у прелиминарној фази. Ја се тренутно премишљам да ли да учествујем у томе, али знам да су за то заинтересовани Мирослав Мишковић, Миодраг Костић и Бранислав Грујић, који учествују у разговорима са представницима државе. Они, међутим, нису једини привредници који би били укључени у ту причу, биће још људи који ће се окупити због плана о оснивању новог „Јата“ – каже Спасојевић.
Он додаје да би држава у тој компанији имала 50 одсто власништва, колико би имао и конзорцијум привредника и да је потребан почетни обртни капитал од 50 милиона евра.
– Тачно је да се разговара о томе да држава уложи пола од тога, а домаћи привредници би такође требало да унесу почетни капитал од 25 милиона евра – наводи Спасојевић и додаје да поздравља одлучност Владе Србије да једини национални авиопревозник остане у домаћем власништву.
– Кључно је за реализацију те идеје да се окупи добар тим и да платформа због које се удружују буде конструктивна. То је добро за државу и грађане и због националног поноса – сматра Спасојевић.
Миленко Радић, адвокат и представник Фонда за демократију, каже да је са правне стране намера домаћих привредника да уложе капитал у нови „Јат“ чиста и да наши прописи допуштају свакоме да може, под одређеним условима, да инвестира, па то може и Миодраг Костић, а могао би и Сорос.
– Ко су људи који улажу у Србију, то државу не треба да интересује јер ако постоји проблем то се решава у надлежним институцијама. Начелно, боље је да „Јат“ ради него да пропадне пре свега због људи који би тада остали без посла. Најбоље би било да „Јат“ купи нека светска авиокомпанија, али пошто није било таквих интересовања, боље је да националног авиопревозника преузму наши привредници, него да банкротира – каже Радић.
По његовим речима, било ко да дође на чело „Јата“, то неће утицати на политику цена јер због доласка нискотарифних компанија и у Србији је почело да делује тржиште. Радић сматра и да би за Србију, као и за све бивше југословенске републике, било економски најисплативије да имају само једну заједничку авиокомпанију, као што скандинавске земље имају САС, јер то смањује трошкове, а повећава приходе због обједињеног тржишта са више милиона потенцијалних путника.
З. Михајловић
Мркоњић зна када ће бити профитабилна
– Идеја са „Јатом“ је да наши привредници уз помоћ државе праве нову компанију, а стара остане са дуговима и вишком радника који ће добити социјални програм – каже Мркоњић. Нова компанија би функционисала са старим авионима током ове године, а већ следеће добила би нове летелице и профитабилно пословала.
„Јат“ иначе послује као затворено акционарско друштво у стоодстотном власништву Републике Србије. На крају 2010. године та фирма је имала 1.531 запосленог, а нето губитак компаније био је 3,8 милијарди динара, што је чак 751,9 милиона динара изнад висине целокупног капитала.
Правда