Економија

Држава са ненормалним порезима и акцизама на ТНГ уништава продају најчистијег енергента у земљи

ЦЕНЕ течног нафтног гаса (ТНГ) популарног ауто-плина последњих неколико дана порасле су од два до пет динара за литар на великој већини бензинских станица и пунионица у земљи.

Тако се цена овог еколошког горива, у уторак кретала од 74,5 до чак 82,5 динара за литар. Цене су, како је то код нас већ уобичајено, не само различите на точионицама различитих компанија, већ се знатно разликују и од пумпе до пумпе исте компаније. Оно што неће обрадовати возаче који користе ово гориво за погон својих аутомобила, јесте чињеница да су великопродајни ценовници „осванули“ са новим вишим ценама и до седам динара по килограму!

– Цене ауто-плина расту и у малопродаји и у велепродаји – каже за „Новости“ Бора Татић, заменик председника удружења Приватних бензинских станица Србије. – Разлог за повећање цена је вишеструк. Прво је уследило усклађивање са новим, вишим акцизама и то за око динар по литру, а затим је ојачао и евро.

Татић каже и да је цена ТНГ на берзама на којима се набавља знатно порасла и да је то нешто на шта наше компаније, а ТНГ се у огромној мери увози, не могу да утичу:

– ТНГ је гориво сезонског карактера. Доста се користи и за загревање у околним земљама. Није неуобичајено и то да у ово доба године буде нешто скупљи. Када отопли, мења се и смеша, однос пропана и бутана, па и ТНГ појефтињује.

Ипак, лако је уочљиво да је ТНГ у Србији међу најскупљима у региону, а да је у непосредном комшилуку, БиХ, Македонији, Румунији, неупоредиво јефтинији.

– Ми смо више пута као удружење реаговали, предлагали надлежнима неке мере које би могле да повољно утичу на наше тржиште, не само на ауто-гас већ и на мазут, нафту, али одговора нема – каже Татић.

Зато није случајно да у пограничним подручјима наше бензинске пумпе и пунионице једва опстају и да велики број наших суграђана иде преко границе и пуни резервоаре.

– С друге стране, каже Татић, стране камионџије нас заобилазе у широком луку. Некада су Мађари забрањивали улазак камиона са више од трећине горива у резервоарима у своју земљу. Ми не предузимамо баш ништа да се заштитимо, па зато има и појава, све чешћих, да стране камионџије точе гориво „кантарошима“ дуж ауто-пута.

ЏЕП ПРЕ ЕКОЛОГИЈЕ

СТАРА рачуница да се на ТНГ исплати возити само онда када цена плина не прелази 50 одсто цене бензина, објашњава и зашто све већи број наших суграђана деинсталира уређаје за ТНГ из својих возила.

– Да би урадили атест, променили боцу, возачима је потребно бар 200 евра – каже Драган Спајић из једног београдског сервиса. – Да би се све то исплатило потребно је да се прелази много више километара годишње од српског просека и зато се осим таксиста све мање људи одлучује да и даље вози на гас.

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!