Србија

Држава у последње три године није уложила ни динар у развој нишког аеродрома, 2,2 милиона евра које је уложио Ниш не потичу из државног буџета

Држава у последње три године није уложила ни динар у развој нишког аеродрома, а 2,2 милиона евра које је у том периоду уложио град Ниш не потичу из државног буџета, навела је Иницијатива „Не дамо нишки аеродром“ у својој анализи, демантујући изјаве председника Србије Александра Вучића и ресорне министарке Зоране Михајловић.

Приликом свечаног отварања погона фабрике „Леони“ у Нишу прошле среде, Вучић је казао да је држава у последње три године у нишки аеродром „уложила 3,6 милиона евра, а град Ниш 2,2 милиона евра“, али да су и то државне паре јер је Република у том периоду „дала Нишу осам милиона евра“. Министарка саобраћаја Михајловић прецизирала је да је држава за нишки аеродром „дала 3,6 милиона евра само у опреми и новцу“, док је град Ниш дао 2,2 милиона евра „и то из буџетске резерве, пошто је Влада Србије за претходне две и по године Нишу дала осам милиона евра из буџетске резерве“.

Иницијатива „Не дамо нишки аеродром“ оценила је да је оваквим изјавама настављено неодговорно лицитирање милионима евра које је држава “уложила” у овај аеродром. Министарка Михајловић је, подсећају, у октобру 2016. изјавила да је држава до тада у нишки аеродром „уложила 4,5 милиона евра, а планира још 6,5 милиона“, а у новембру исте године да је „уложила четири милиона евра, а планира још 5,5 милиона“. У марту прошле године изјавила је да држава „планира да у нишки аеродром уложи пет милиона евра“, а у јулу те године да је „у последње три године уложила 3,5 милиона евра“.

У финансијској анализи Иницијативе се, међутим, наводи да „у последње три године држава није помогла Аеродром “Константин Велики” ни са једним динаром“. Закључак се базира на чињеници да у том периоду у свим програмима, плановима пословања, извештајима о пословању и финансијским извештајима јавног предузећа Аеродром Ниш, који је Иницијатива анализирала, „није евидентиран ни један динар субвенције, донације или финансијске помоћи државе“.Држава у последње три године није уложила ни динар у развој нишког аеродрома, 2,2 милиона евра које је уложио Ниш не потичу из државног буџета

Стручњаци Иницијативе у овој анализи наводе да није тачно ни да је држава у том периоду донирала опрему нишком аеродрому, објашњавајући да је „повећање вредности његових основних средстава и опреме једнако реализованим јавним набавкама које су планиране из помоћи Града Ниша“. Наш лист је, иначе, претходно известио да је у једном од докумената Развојне агенције Југ наведено да је та агенција „детаљно прегледала“ све финансијске књиге јавног предузећа Аеродром Ниш и да „није пронашла ниједну ставку уплате средстава Републике Србије од 2013. године“.

Према овој анализи Иницијативе, у Аеродром „Константин Велики“ у последње три године уопште није улагано из републичких, али ни градских буџетских резерви. Увид у све градске одлуке у том периоду везане за развој и повећање конкурентности аеродрома показао је да је град Ниш то финансирао искључиво са позиција у буџету које су предвиђене за ту врсту помоћи јавним предузећима. При том, све битне одлуке града Ниша везане за планирање и реализацију реструктурирања аеродрома и успостављање новог модела пословања, донете су средином 2014. године, дакле „много пре помоћи Владе граду Нишу“.

– Овакве изјаве сугеришу да је и новац који је град Ниш реално уложио у аеродром стигао из државног буџета, што је потпуна неистина, јер је град сваке године унапред планирао средства за аеродром, дефинисао приходе у буџетском календару и имао јасне буџетске ставке за ту намену. Није било потребе за ангажовањем државних и градских буџетских резерви јер је финансирање аеродрома било планско и редовно, а без икаквих ванредних околности, недостатка средстава или „рупа“ које је требало „крпити“ – кажу за наш лист у Иницијативи.

Према доступним подацима, спорна би могла бити и цифра од осам милиона евра које је држава, према речима Вучића и Михајловићеве, у последње три године трансферисала из буџетских резерви граду Нишу. Поједини медији известили су, позивајући се на Службене гласнике, да је Ниш 2015. године из буџетских резерви добио 1,6 милиона евра, а 2016. и 2017. године само 260 милиона динара, односно 300 милиона динара. Наш лист очекује одговор надлежних на захтев за достављање прецизних информација о трансферима из државних буџетских резерви граду Нишу, као и државним улагањима у нишки аеродром у последње три године.

Жалба Иницијативе регистрована у Европској комисији

Европска комисија у Бриселу регистровала је жалбу Иницијативе „Не дамо нишки аеродром“ упућену крајем прошле седмице Директорату за конкурентност при Европској комисији, а у вези са уговором о концесији београдском аеродрому „Никола Тесла“, у којем се, према доступним подацима, на нишком и другим аеродромима у Србији лимитира број путника на милион годишње све док београдски аеродром не достигне 12 милиона путника. Потврда регистрације и додела референтног броја жалбе формални је почетак поступка утврђивања да ли је озбиљно нарушена конкурентност нишког и других аеродрома у Србији у односу на концесионара београдског аеродрома, француску компанију „Ванси ерпорт“, саопштила је Иницијатива.

Данас.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!