Док се највећи порески дужници башкаре у богатству, приватни извршитељи куцају на врата грађана и због дугова мањих од једног динара.
Најновији спискови највећих пореских дужника готово да се не разликују од оних од пре две године. Имена дужника су иста, само су дугови њихових фирми за неплаћени порез већи. Они и даље раде, уживају у богатству, башкаре се у вилама, возе се приватним авионима и јахтама… И све то уз подршку државе, која им дозвољава да старе милионске дугове отплаћују на рате. ЕПС је истовремено пензионеру Сретену Симовићу, редовном платиши, због дуга од 67 пара послао опомену пред пленидбу имовине.
Апсурд
Пет највећих тајкуна држави за порезе данас дугује 45 милиона евра. Мирослав Богићевић, власник „Фармакома“, дугује 7,9 милиона евра, Марко Мишковић 7,5 милиона, Драган Ђурић, бивши председник ФК Партизан и власник „Зекстра групе“ 4,2 милиона. Неки од њих су договорили репрограм дуга, поједини, попут Ђурића, припремили су план реорганизације фирме. Дугове ће тако плаћати њихове фирме, а не они лично. Осим државе која не може да обезбеди редован прилив у буџет, испаштаће радници којима ће плате бар бити замрзнуте.
Држава жмури
Порески стручњак Ђерђ Пап каже да је држава годинама велика дуговања наплаћивала ад хок, односно кад неко притисне да се то ради или кад зафали новца у буџету.
Тајкуни за дуг не одговарају личном имовином
– Повремено су смишљане мере које нису имале за циљ наплату пореза, већ да се лошим платишама помогне. Неплатише су практично добијале субвенције, било кроз опраштање камата или репрограм дуга – каже Пап додајући да је проблем и Закон
о привредним друштвима.
– Њиме се штити лична имовина пореских дужника, попут вила, јахти, лимузина… По важећим решењима фирма одговара својом имовином, а то је често лош аутомобил или намештај, не и лична, много вреднија имовина власника – сматра Пап.
Европска пракса
У Немачкој се не дозвољава гомилање дугова, јер се тиме наноси штета радницима и држави. Кад власник фирме направи дуг од 16 милиона евра, он одговара личном имовином, а забрањује му се и да отвори нову фирму.
– Казне су на нивоу санкција за утају пореза. Такође, ако се утврди да фирма има већи дуг од капитала, одмах иде у стечај – каже Драгољуб Рајић, консултант у Мрежи за пословну подршку.
Сузана Лакић, Блиц
https://nemanjarakas.wordpress.com/2015/06/30/%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%80-%D1%82%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%86-%D1%81%D0%B5-%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%B0%D0%BE-%D0%B4%D0%B0-%D0%B1%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D1%81/