Русију ће морати да напусте милијардерова Фондација за отворено друштво (Open Society Foundations) и Институт Отворено друштво за помоћ (OSI Assistance Foundation). Ружилаштво је оценило да њихова делатност „представља претњу темељима уставног уређења РФ и безбедности државе“
ФАКТИ: Ево у чему је разлика између суверених и несуверених држава. У Русији постоји патриотска стоп-листа за стране НВО за које Москва процени да раде против РФ и њених интереса. Неке такве структуре је прогласила „старним агентима“, а неке – као што се види – протерује. А у Србији су сви добри и добродошли. Против Србије тобоже не ради нико, чак се многи финансирају из њеног буџета. У Србији су стране организације које су непожељне у Русији – битан саставни део функционисања система који подразумева потчињеност странцима и њихово право да о српском трошку контролишу Србију
РУСКО државно тужилаштво прогласило је непожељном делатност још две стране невладине организације, изјавила је портпарол тог тужилаштва Марина Гридњева.
Како наводи агенција ТАСС, ради се о Фондацији за отворено друштво (Open Society Foundations) и Институту Отворено друштво за помоћ (OSI Assistance Foundation). Обе организације припадају структури такозваног Сорошевог фонда – мрежи међународних добротворних организација чији је оснивач амерички финансијер Џорџ Сорош.
„Утврђено је да (њихова) делатност… представља претњу темељима уставног уређења РФ и безбедности државе“ – казала је Гридњева.
Истиче се да је ова одлука донета поводом захтева Савета Федерације (горњег дома парламента) Русије државном тужиоцу РФ, министру иностраних послова РФ и министру правде РФ да се провере организације са такозване патриотске „стоп-листе“. Ту листу је утврдио Савет Федерације у јулу ове године.
На „стоп-листи“ налази се још 12 организација, међу којима је седам из САД, две из Пољске и три из Украјине, укључујући Фонд Мекартура, Фридом хаус, Светски конгрес Украјинаца, Национални фонд за демократију, Међународни републикански институт, Национални демократски институт за међународна питања, Фонд Чарлса Стјуарта Мота и Фонд за образовање.
У Русији је у мају усвојен закон који омогућава да се страним невладиним организацијама додељује статус „непожељних у Русији“, уколико њихова делатност, по процени државних органа, угрожава темеље уставног уређења РФ, одбрамбену способност или безбедност државе.
Џорџ Сорош, који је познату као аутор највећих спекулативних операција у историји, активно се меша и у политику различитих земаља. Његови фондови су више пута оптуживани за помоћ у организовању промене власти у низу држава. Сам финансијер не скрива да је његов новац помогао да се изведу прва „наранџаста револуција“ у Украјини 2004. године и Евромајдан 2013. године.
Поводом догађаја у Украјини Сорош има оштар антируски став.
Случајно или не баш сасвим случајно, деловање његових фондова се најчешће потпуно стратешки поклапа са оним што у одређеним земљама и поводом њих раде Стејт департман и CIA.
Недавно му је украјински председник Петар Порошенко уручио му је орден Слободе „за личне заслуге у јачању међународног ауторитета украјинске државе“.
Факти
Teraj tu mumiju daleka mu kuca.