Он сматра да ће се применом споразума о интегрисаном управљању прелазима (ИБМ) „испоштовати територијални интегритет Косова“.
Процес се, каже, одвија пред нашим очима, али је јавном мњењу „стављен повез преко очију“ и убрзано се ради да примена споразума о прелазима почне половином децембра.
Читаву причу Самарџић види као „замајавање и куповину времена“ док се не успоставе „чврсте границе између Србије и Косова“.
„Видимо да све иде убрзаним током, шеф преговарачког тима Београда Дејан Павићевић, према нашим информацијама, ове седмице иде у Брисел ради детаља спровођења техничког протокола. Посао ће се, судећи према свему, брзо завршити и поента је да ће на тај начин Србија и Косово успостваити границе“, нагласио је Самаржић на конференцији за штампу.
Према његовим речима, треба отворено рећи, а не, како каже, „кривотворити“ причу о извршној функцији Еулекса која се, заправо, не разликује од оне која му је намењена планом Мартија Ахтисарија.
„Имамо прилику да чујемо да на прелазима неће бити цариници, већ порезници. Истина је да ће бити цариници и не треба бацати прашину у лице становништву. Јавно мњење у Београду је смирено, али је другачија ситуација на Косову. Са оваквим упсостављањем граница узнемирава их будућност у којој ће се морати обраћати институцијама у Приштини. Можда предузму неке акције“, упозорава Самарџић.
Важно је, према његовом мишљењу, да се читав процес заустави, али он каже да није сигуран да је то више могуће.
„На терену ће се успостваити овај пилот пројекат који ће после, дефинитивно, постати права граница. Влада убрзано ради на примени споразума, платформе још нема и сада видимо да она није ни потребна јер више нема смисла. Нити би нешто променила ни у формалном, нити у суштинском погледу“, наводи функционер ДСС-а.
Самарџић оцењује да је све ово показатељ да је Ахтисартијев документ „жив и меродаван“ за Европску унију, а сада и за Владу Србије.
„Једино што влада наговештава, а што није део Ахтисаријевог плана, је аутономија за четири српске општине северно од Ибра. Могуће је да је то искорак оз Ахтисаријевог плана, али би то била аутономија у оквиру државе Косово“, закључак је Самарџића.