Економија

Дуг за струју ће се одузимати од плата и пензија!

Од тренутка када извршитељи први пут контактирају са неплатишима, потрошачи имају највише месец дана да поплаћају дугове за струју или им прети – заплена имовине

Приватни извршитељи кренуће од понедељка у акцију принудне наплате неплаћених старих рачуна за киловате. Ако у року од осам дана не плате заостале трошкове, дугови се најпре скидају са плата, пензија, штедње, а последња инстанца, након 28 дана, јесте и пленидба уметнина, аутомобила, па и кућа, пишу “Новости”.

Пошто је ЕПС већ доставио извршитељским канцеларијама предлоге за принудну наплату дуговања за струју, први наредни корак биће слање закључака за извршење дужницима на кућне адресе. Ово почиње следеће недеље.

Светлана Манић, портпарол Коморе извршитеља, рекла је да ће извршитељи закључке слати као и у свим другим случајевима или поштом или преко курирске службе, а онај на ког гласи закључак мора да потпише да га је примио.

– Ако уручење није успело први пут, достава се понавља за 15 дана. Уколико и друга достава не успе, закључак се качи на огласну таблу суда. Након пет дана сматра се да је лично уручен. После уручења стекли су се услови за принудно извршење. – каже Манић.
Када добије писмено обавештење у ком се налази висина дуговања, висина камате и трошкови извршитељске услуге, дужник има осам дана да измири обавезе.

Тада ће награда за извршитеља бити преполовљена (уместо 3.600 биће 1.800 динара).

Такође, ако тврди да не дугује ништа, има рок од пет радних дана од пријема поште да уложи приговор суду. То, међутим, не одлаже извршење. Ако суд накнадно утврди да је приговор основан, дужник има право на повраћај новца.

За све то време, извршитељ прикупља податке о имовини дужника – да ли ради или прима пензију, има ли рачун у банци, акције или обвезнице, штедњу, има ли кола, кућу, какве поседује покретности… Кад прође рок од осам дана и грађанин не намири дуг, извршитељ одређује на којој имовини ће се спровести пленидба.

Велики број људи дугове измири чим добије закључак, а остали у поступку принудне наплате најчешће на плати, пензији или штедњи.

– Ако је спровођење на плати или пензији, не може се скинути више од две трећине зараде, односно од половине ако је у питању минимална плата или пензија – рекла је Манић.

Извршитељ куца на врата дужнику само ако не нађе никакву другу имовину погодну за спровођење извршења, па мора да пописује покретности.

“Наоружани“ извршитељским легитимацијама, они тада долазе на врата дужника, што је ретко. Ако их овај не пусти да попишу ствари, у следећи попис доћи ће уз асистенцију полиције.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. kako ce platiti onaj ko ne radi,tako i treba uzmite mu krevet na kome spava,sporet na kome kuva,pa neka crkne raja,siromasni su previse,kvare im prosek.Pitam se samo da li su oni izmirili svoje obaveze,ili su i tu pustili koji drzavni nalog na svoje ime,pa i drzava srbija se svela samo na drazu njih u manjini

  2. jel ovo postoji igde sem u vucicevoj srbiji ,makedonci oprastaju svom narodu dugove i kredite,a nasim nesposobnim presednicima i ministrima i velikim ekonomistima koji vode ovu vucicevu drzavu jedini spas je zqaplena starog namestaja i stvari ,jadno ,i idiotski odsecite ruku svi koji ste glasali za ove glupane nesposobne

  3. NE MORATE DA PLACATE RACUNE STARIJE od 12 meseci
    Ukoliko javna preduzeća pokušaju da pokrenu naplatu duga starijeg od godinu dana, građanin ima pravo da se pozove na zastarelost.

    Građani bi trebalo da imaju u vidu da određeni računi zastarevaju u roku od godinu dana.

    „To se odnosi na naknadu za isporučenu toplotnu energiju, električnu energiju, plin, vodu, dimničarske usluge, održavanje čistoće, TV pretplatu. To znači ako se nekome konstantno na računu pojavljuje dug za nekoliko godina unazad i ako se pokrene postupak izvršenja, građani treba da istaknu prigovor o zastarelosti. Oni tim prigovorom pokazuju da može da im se naplati samo obaveza za poslednjih 12 meseci. Ako to ne urade onda će ta obaveza biti cela naplaćena jer će se smatrati da građani voljno pristaju da isplate ceo dug“,

    Građani ne mogu očekvati da će ih sud ili neko drugi upozoriti na to da imaju pravo na prigovor zastarelosti nego sami moraju da vode računa o tome.

    „Znači, ukoliko kompanija kojoj dugujete za račune u roku od godinu dana nije tražila naplatu ona gubi pravo na to. Ukoliko vam ipak stigne sudsko rešenje o prinudnoj naplati takvog računa prigovorom o zastarelosti možete zauvek da izbrišete dugovanja o kojima javno preduzeće nije dovoljno brinulo.“
    Rokovi zastarenja utvrđeni su na osnovu odredbi iz člana 378 Zakona o obligacionim odnosima. Tako za godinu dana zastarevaju potraživanja naknade za isporučenu električnu energiju, toplotnu energiju, plin, vodu, održavanje čistoće, dimničarske usluge, naravno kada je ta usluga usmerena prema građanima za godinu dana zastarevaju i dugovi prema Infostanu, potraživanja koja imaju radio i TV stanice za upotrebu radio i TV prijemnika, pošte za upotrebu telefona i poštanskih pregradaka… Apsolutni rok zastarelosti je dve godine od nastanka obaveze. Po isteku te dve godine poverilac nema pravo da traži sudskim putem da mu zastarela obaveza bude ispunjena. NAJVAZNIJE ZA GRADJANE ako ste tuženi zbog neplaćanja obaveza za struju, gas, komunalije, telefon i slično, a ne istaknete na sudu da se pozivate na institut ZASTARELOST, sud će vas obavezati da platite dug. U suprotnom, moraće da odbije tužbeni zahtev kao neosnovan. ZNACI OBAVEZNO ISTAKNUTI INSTITUT ZASTARELOSTI.

  4. VAŽNO!!! Povodom vrištećih, paničarskih naslova u vezi sa akcijom utuživanja koju je najavio EPS imamo da kažemo sledeće:

    – U trci za tiražima tabloidi na naslovnim stranama guraju netačne podatke po principu “bitno je da prodaje novinu”. Čim se pogleda tekst, postaje jasno da je naslov čista zloupotreba i vađenje iz konteksta. Dakle, još jednom: NE POSTOJI pravna mogućnost da vam privatni izvršitelj automatski skine novac sa računa u banci ili da vam skine novac od plate. Ko to tvrdi teško obmanjuje javnost, pa makar jedno pisalo na naslovnici a drugo pisalo u tekstu. Procedura glasi: (1) EPS opominje dužnika u posebnoj opomeni da plati dug u određenom roku ili će biti utužen (2) EPS utužuje dužnika tako što privatnom izvršitelju šalje predlog za izvršenje na osnovu verodostojne isprave, izvod iz poslovnih knjiga i dokaz da je izvršnog dužnika opomenuo, a to znači kopiju opomene sa dostavnicom (3) Privatni izvršitelj, ako su uslovi iz prethodne tačke ispunjeni, šalje dužniku zaključak o izvršenju u kojem mu se predočava da u roku od osam dana ima da plati dug uvećan za troškove izvršenja i izvršiteljsku nagradu (koja u tih osam dana MORA biti 50 odsto niža od punog iznosa nagrade), kao i da u roku od pet RADNIH dana može da izjavi prigovor sudu (preko izvršitelja) (4a) Ako utuženo lice ne izjavi prigovor, ili sud ne uvaži njegov prigovor, zaključak postaje pravnosnažan (4b) Ako izvršitelj dva puta ne uspe da uruči zaključak utuženom licu, on ga pribija na oglasnu tablu suda, posle čega se smatra da je zaključak uredno uručen; rokovi iz tačke tri počinju da teku a po njihovom isteku zaključak postaje pravnosnažan (5) Pošto zaključak postane pravnosnažan, izvršitelj kreće u prinudnu naplatu, po principu (a) ako dužnik ima primanja, izvršitelj “udara” na njegova primanja – ili preko banke ili preko dužnikovog poslodavca ili preko PIO fonda. To čini tako što ovim subjektima (dakle NE samom dužniku) šalje tzv zaključak o sprovođenju izvršenja na koji ni dužnik ni banka ni poslodavac ni PIO fond nemaju prava prigovora (b) ako dužnik nema primanja, izvršitelj “udara” na njegovu imovinu, pre svega pokretnu.

    – Do sada je EPS radije isključivao struju nego što je utuživao, što je bila ucenjivačka politika. EPS je, naime, bio svestan da će onaj kome je struja isključena da iskešira sve što mu se traži, pa i ono što je nezakonito pridodato na račun (zelenaške kamate, itd) samo da ponovo bude uključen. Drugo, EPS je bio svestan da na ovaj način uterivanja dugova – makazama, bez utuženja – lišava građanina mogućnosti da ospori račun; a to se može JEDINO preko prigovora na zaključak o izvršenju. E, sada je situacija takva da se građanima pruža mogućnost da ospore račune. Ako imate bilo kakav prigovor na cifre u računu – sad je prilika da se obratite sudu. Sačekajte zaključak o izvršenju i uložite prigovor.

    JOŠ JEDNA BITNA STVAR! NIKAKO NEMOJTE IZBEGAVATI PRIJEM ZAKLJUČKA O IZVRŠENJU! ON VAM JE JEDINA PRILIKA DA IZJAVITE PRIGOVOR!

  5. OBAVEZNO, ali OBAVEZNO, se u uvodu “Prigovora”, pozovite na to da “Prigovor” izjavljujete u smislu odredbi iz clana 256. Zakona o izvrsenju i obezbedjenju, a u vezi odredbi iz clana 49. Zakona o izvrsenju i obezbedjenju !!!!!!!

    Time automatski OBAVEZUJETE “Privatnog izvrsitelja”, da OBUSTAVI SPROVODjENjE IZVRSENjA i da spise predmeta dostavi nadleznom SUDU na dalji postupak po Prigovoru, jer u tom slucaju “PRIGOVOR” ODLAZE IZVRSENjE !!!!!!!
    Ukoliko privatni izvrsitelj to ne ucini i NE OBUSTAVI IZVRSENjE, vec se i pored tako izjavljenog “Prigovora”, upusti u dalje sprovodjenje izvrsenja PRE odluke suda po “Prigovoru”, privatni izvrsitelj cini krivicno delo ” POVREDA PRAVA NA PODNOSENjE PRAVNOG SREDSTVA” iz clana 147., stav 2. KZRS, te kroz dalji postupak imate pravo da protiv izvrsitelja podnesete Krivicnu prijavu nadleznom tuzilastvu i ondaDIREKTNO OD “PRIVATNOG IZVRSITELjA” potrazujete nadoknadu i MATERIJALNE i NEMATERIJALNE STETE

  6. Ne, narod ce i dalje cutati nezalost…vec 200.000 hiljada tekucih racuna je blokirano i skidaju pare i svi opet cute…neverovatno…Lepo je neko rekao,oni kad narodu duguju nikom nista,a nema ni kamata…Ludilo od bezobrazluka…

  7. I stalno vrse neke kao reprograme dugova koji su jos od krljice Terezije…kao velikodusno odpisuju reket kamate…Narode zasto im potpisujete to,da niko ne potpise,da se neplasite nista ne bi mogli…ovako…mogu da se izivljavaju kad smo pristali da zivimo sa sto evra

  8. Slazem se da treba da se plati i struja i infostan i sve drugo. Ali, ako drzava hoce da uvede red, onda prvo treba da obezbedi da poslodavci redovno radnicima isplacuju plate, da redovno drzavi placaju poreze i doprinose, a ne da se oni enormno bogate, a radnici gladni strajkuju. Drugo pitanje je, po kom osnovu drzava sme da ti ulazi na privatan racun i skida od bedne penzije ( ako si penzioner, jer zaposlenima u velikom broju slucajeva nema od cega da skida iznos duga ) ili da ulazi na tvoj privatan racun u banci? Gde je tu privatnost, jesmo li mi banke ovlastili za tako nesto, jesmo li PIO ovlastili za tako nesto…… Gde su nasa prava?

  9. Slazem se da treba da se plati i struja i infostan i sve drugo. Ali, ako drzava hoce da uvede red, onda prvo treba da obezbedi da poslodavci redovno radnicima isplacuju plate, da redovno drzavi placaju poreze i doprinose, a ne da se oni enormno bogate, a radnici gladni strajkuju. Drugo pitanje je, po kom osnovu drzava sme da ti ulazi na privatan racun i skida od bedne penzije ( ako si penzioner, jer zaposlenima u velikom broju slucajeva nema od cega da skida iznos duga ) ili da ulazi na tvoj privatan racun u banci? Gde je tu privatnost, jesmo li mi banke ovlastili za tako nesto, jesmo li PIO ovlastili za tako nesto…… Gde su nasa prava?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!