Економија

Дуговима до власништва

БАНКЕ ће, од последњег дана 2012. године моћи да тргују дуговима предузећа. Народна банка Србије изменила је своју регулативу, па ће банке сада моћи потраживања од предузећа да уступају, односно продају другим фирмама. Тако може да се деси да предузеће, преко ноћи, више не дугује милионе за узет кредит банци, већ некој конкурентској компанији. На овај начин, конкуренција лако може да уђе у власништво задужене фирме.

Све ово за циљ има да се банке окрену здравим, платежно способним клијентима. Када уступи своје потраживање по проблематичном кредиту неком другом, банка више не мора да издваја ни резервације на то име, које, на нивоу сектора, сада износе 122 одсто. То практично значи да, када се банка “реши” најпроблематичнијег кредита у вредности од један милион евра, ослободиће јој се сопствених милион евра, колико је сада заробљено на име резервација.

НБС је променила и прописе који се односе на грађане. Колико грађани могу да се задужују код банака, од понедељка ће да утврђују саме банке. Досадашња ограничења од понедељка не важе. Па тако, ако банка сматра да клијентова рата може да буде једнака плати – грађани ће моћи да се задуже и за толики износ.

БЕЗ ЛИМИТА?

– Банке ће моћи флексибилније да одмеравају кредитни ризик, уважавајући различитост клијената грађана у погледу имовинског стања, висине редовних прихода, висине и структуре редовних финансијских обавеза, уредности у измиривању тих обавеза, као и других фактора који одређују њихову кредитну способност – указују у НБС. – На тај начин се повећава и одговорност пословних банака за пословне одлуке и управљање ризицима.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!