Аналитика

Дурбански самит БРИКС-а: продори и закључци

Самит БРИКС у Дурбану је потпуно оправдао статус јубиларног. У ЈАР лидери су усвојили принципијелну одлуку о стварању антикризног фонда, формирали Пословни савет БРИКС и први пут у историји организовали проширени форум – БРИКС-Африка.

Поред важних решења самит се памти због особина месне зулушке гостољубивости – од веома будних чувара све до организационих неспоразума. Међутим, руски председник Владимир Путин је изјавио да је задовољан резултатима самита, без обзира на то, што је решење о кључном питању – формирању банке развоја БРИКС – одгођено за неодређено време.

Током 5 година су земље БРИКС завршиле циклус развоја, данас је неопходно напредовање према новим нивоима партнерства, – изјавио је после завршетка јубиларног самита БРИКС у Дурбану индијски премијер Манмохан Синг. Високопарност изјава је у овом случају била оправдана. Од 2009. године, када је настао сам термин, настављају се дискусије о улози БРИК, а касније и БРИКС – на светској сцени. Саме чланице изјављују да то није блоковски савез, њихов приоритет у раду је економија. Данас је статус те заједнице повећан. Самит није више повод за дијалог. Лидери су изјавили да БРИКС мора да постане један од кључних елемената глобалног управљања. Руски председник Владимир Путин је подсетио и на друге задатке.

– Полазећи од логике сталне сарадње с партнерима из БРИКС, радимо у оквиру руског председништва у Великој двадесеторици. Желим да се захвалим колегама – лидерима петорице – за подршку руских иницијатива, за помоћ у допуњавању нацрта одлука самита, који мора да се одржи у Петербургу у септембру.

Земље БРИКС су данас лидери у економском расту – не само у односу на чланице двадесеторице, већ и финансијске седморице. Разлика у темпу је више него пет пута. Приликом сусрета с пословним круговима БРИКС руски лидер је неколико пута истакао симболичност те бројке.

– Она имресионира. Иначе. Број 5 је у Африци посебан. Овде је богата природа, где постоји појам велика петорица – 5 највећих представника животињског света Африке. И БРИКС се састоји од 5 чланица, чији допринос светској економији врло велик. То је највеће тржиште у свету.

Проблеми, који настају данас у развијеним земљама, не смеју да коче толико импресиван развој, – истакла је са своје стране председник Бразила Дилма Русеф. Ради тога треба тражити нова креативна решења, која ће обезбедити даљи раст. У ЈАР је било објављено о једном таквом решењу – формирању Пословног савета БРИКС, чији је циљ реализација у чланицама опширних инвестицитоних пројеката.

Друго важно антикризно решење је формирање социјалног фонда. У Дурбану је успело претходно усклађивање његових основних параметара. Он би могао да има једно 200 милијарди долара, саопштио је у кулоарима форума Министар финансија РФ Антон Силуанов. Новац могли би да издвоје једној чланици БРИКС друге чланице у случају погоршања њеног платног биланса.

Међутим, о кључном решењу – формирању Банке развоја БРИКС – у ЈАР није успело да се договори. Уочи самита у Дурбану више пута је било изјављено да су на нивоу експерата сва питања већ усклађена. Међутим, током преговора лидера ЈАР и Русије је постало јасно да стране неће моћи да ускладе кључни аспект – размере прилога земаља. Заменик шефа МИП РФ Сергеј Рјабов је позвао новинаре да не драматизују ситуацију: такве несугласице су нормални радни моменти.

Неке особине организације самита су прво пренеразиле учеснике и новинаре, али су се они на то брзо навикли. Рецимо, служба безбедности замало се није потукла с чуварима и службом протокола руског председника, када је одбила да их пусти на преговоре Путина и Зуме. Зато су министар иностраних послова РФ Лавров и помоћник председника Ушаков чекали док нису јужноафричким секјурити објаснили ко је ко. Портпарол Владимира Путина Дмитриј Песков је у овој ситуацији испољио велику тактичност, рекавши да свака земља има своје искуство одржавања великих акција, али да фудбал код њих боље успева. Сутрадан на акције форума нису пустили ни новинаре, предложивши им директан пренос. Штампу су пустили само за време сусрета лидера БРИКС с лидерима афричких земаља и на билатералне преговоре Путина с египатским колегом Мурсијем. Разматрање евентуалних заједничких пројеката је било прекинуто «из технтичких разлога» – у хотелу је нестала струја. Због тога замало није дошло до сензације. Агенције су пренеле да је Мухамед Мурси предложио Путину отварање нове стране у енергетској сарадњи две земље. Реч је тобоже била о испорукама египатског гаса у Русију. Касније је Сергеј Лавров објаснио новинарима да је то била грешка преводиоца.

 

Извор: Глас Русије, фото: РИА Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!