Хроника

Душан „уградња“ Бајатовић: Колико фантомских фирми има овај човек?

Фирма која је у Србији основана ради изградње транснационалног гасовода Јужни ток недавно је променила име. Пројекат који је називан послом века, не постоји већ пуне три године, али компанија у којој руководећу позицију има Душан Бајатовић наставља да ради, а да не постоје гаранције да ће ова фирма у будућности имати неку сврху. Чињеница је да у Србији још од 90-тих постоје руско-српске фирме основане због исте делатности, које и данас постоје а да није јасно због чега.

Душан Бајатовић више пута је нагласио да ће стара фирма само преузети послове на новом пројекту – такође гасоводу, али који је сада назван Турски ток. Траса новог пројекта магистралног гасовода Турски ток још није утврђена и, бар за сада, нема никаквих гаранција да ће у догледно време почети да се гради. О томе ће одлучити руски државни гигант Гаспром, који стоји иза и овог пројекта и идеје. Зелено светло за цео пројекат мора да стигне и из Брисела, који је практично стопирао изградњу гасовода Јужни ток.

Србија се у пројекат изградње транснационалног гасовода укључила 2009. када је са Гаспромом основала фирму у Швајцарској под називом Соутх Стреам Сербиа (Јужни ток Србија). Власници фирме која се још води као активна су преко својих фирми државе Русија – 51 одсто и Србија – 49 одсто. Фирма из Швајцарске основала је затим ћерку фирму у Србији истог назива, која је сада променила име у Гастранс.

У напоменама финансијског извештаја фирме која је променила име из Јужни ток у Гастранс стоји да ће фирма „наставити са радом у предвидивој будућности“, да је „руководство крајњег ентитета је 1. децембра 2014. године донело одлуку о отказивању пројекта Јужни ток и изградњи алтернативног гасовода“, а затим се наводи:

„У тренутку финализовања финансијских извештаја не може се проценити са било каквим степеном извесности датум почетка изградње алтернативних гасовода… У току прве половине 2017. руководство крајњег матичног друштва предузело је мере и спровело неоходне припремне радње у циљу започињања полагања цеви у оквриу црноморске деонице алтернативног пројекта Турски ток“.

Уз напомену да је одмах пошто је руска страна одустала од изградње Јужног тока кренула рационализација пословања у српској фирми основаној за ту намену, као разлог даљег постојања фирме се наводи и то да је Међудржавни споразум између влада Србије и Русије о сарадњи у области нафтне и гасне привреде „и даље на снази у непромењеном изворном облику“.

Ово међутим нити је једини сличан споразум нити је Јужни ток једина заједничка, руско–српска фирма, основана због сличних намена.

Од градње до уградње

Фирма Прогресгас трејдинг у којој власништво по пола деле јавно предузеће Србијагас и руске фирме основана је још 90-тих са сличном идејом и образложењем због које је две и по деценије касније однована и фирма Јужни ток.

Међутим у фирми Прогресгас трејдинг руска и српска страна имају идентичан удео у власништу – 50 одсто. Ова фирма и данас постоји, а сада је регистрована за трговину на велико чврстим, течним и гасовитим горивима. И даље налази у згради на Старом Граду у центру Београда. Држава Србија је власник 50 одсто ове фирме преко свог јавног предузећа Србијагас, па тако практично испада да је Србијагас сувласник у конкурентској фирми.

Иначе, фирма Прогресгас Трејдинг основана је 1992. док је још Мирко Марјановић био на челу државне фирме Прогрес, а потом председник Владе у два мандата. Преко ње су током 90-тих реализовани највећи послови увоза енергената из Русије током 90-тих.

Оснивање заједничке компаније у Србији био је уједно најава изградње гасне инфраструктуре, Програс почиње да прави планове за преузимање и гасификацију Србије, иако је постојало српско државно предузеће којем је поверен тај посао. У септембру 1993. тадашњи председник Слободан Милошевић најавио је оснивање конзорцијума за изградњу јужног крака гасовода кроз Србију, потписан је уговор о изградњи гасовода вредног 800 милиона долара, а руско-српско предузеће Прогресгас трејдинг, требало је да буде главни носилац посла.

Прва демократска влада 2001. укида посредника и Србијагас почиње да купује енергенте директно од Газпрома све до 2007.године.

Прогресгас трејдинг практично полако смањује обим послова, данас послује са губитком, који као сувласник мора да покрива и Јавно предузеће Србијагас.

Међутим, 2007. године поново се уводи посредник у послу увоза руског гаса, али овога пута то је фирма Југоросгас. Реч је о компанији основаној још 1996. по споразуму између Савезне Републике Југославије и Руске Федерације о сарадњи у изградњи гасовода на територији Србије.

У тренутку оснивања Југоросгаса Гаспром је имао удео од 50 одсто, а компаније основане у Србији преосталих 50 одсто. Дешава се међутим то да је низом, у најмању руку необичних одлука институција и појединих службеника у време владе Војислава Коштунице, држава Србија изгубила 25 одсто у власништву Југоросгаса. Већински власник Југоросгаса постала је руска страна преко Гаспрома и фирме Центрекс, иза које стоји капитал из оф-шор зоне. Одмах након тога надлежне институције Србије пристају на то да Југоросгас постане посредник у набавци гаса из Русије.

Када је реч о најуноснијем послу Југоросгаса, посредовање приликом увоза овог енергента из Русије за потребе целе Србије, ова фирма практично не ради ништа, односно бави се само папиролошким пословима и за то добија провизију која према последњим доступним подацима износи 3 одсто што је годишња зарада већа од десет милиона евра.

Сувласник 25 одсто и у овом предузећу и даље је Србијагас.

До данас није испитана улога оних који су одлучили да поново уведу посредника у цео посао.

Дугогодишњи директора Србијагаса и функционер СПС-а Душан Бајатовић је чак покретао иницијативу да држава Србија откупи удео од 25 одсто у Југоросгасу и тако поново постане власник половине фирме, али ова иницијатива за сада није усвојена.

Како је Инсајдер открио у серијалу Енергетски (не) споразум, било је планирано да ова фирма остане посредник чак и када кроз Србију прође транснационални гасовод Јужни ток. После одустајања од тог пројекта, и покретања пројекта Турски ток, није познато да ли ће Југоросгас задржати исти сигуран посао посредника. Србија у вези са учешћем у пројекту Турски ток, осим очекивања, нема ниједан потписан документ.

Србија је до сада, према речима директора Србијагаса Душана Бајатовића у Јужни ток уложила око 30 милиона евра. Укупно улагање у матичну фирму према подацима који су доступни из швајцарског регистра износи 47,8 милиона швајцарских франака што је у тренутку последње уплате било око 40 милиона евра.

Новац је потрошен на израду пројеката, припрему за експропријацију, али и за набавку, примера ради, луксузних аутомобила.

Инсајдер.нет

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!