Београд — Бивши гувернер Народне банке Србије Дејан Шошкић поручио је да су трендови у Србији забрињавајући и да земља има озбиљне проблеме.
Шошкић је на 14. Економском форуму који се одржава у Београду то илустровао податком да је у овој години за отплату дугова потрошено 39,1 одсто буџета.
Овај професор Економског факултета у Београду је навео да је дефицит буџета у 2008. години износио 1,9 одсто БДП-а, док је према проценама НБС-а за први квартал ове године дефицит нарастао на 8,6 одсто БДП-а.
Укупан јавни дуг у односу на БДП у 2008. износио је, како је рекао, 48,2 одсто, док је у овој години достигао 65,1 одсто и то са тенденцијом раста.
Он је додао да Србија и даље нема сагласност са ММФ-ом, нити је успостављен аранжман из предосторжности о коме је било речи.
Представник ММФ-а у Србији Даехаенг Ким изјавио је данас да је дефицит од око 10 одсто БДП-а у Србији виши него у другим земљама што доводи у питање дугорочну одрживост платног биланса.
Ким је рекао да је од 2008.године до сада удео јавног дуга у БДП-у порастао са 30 на 65 одсто, док је у истом периоду просечна инфлација у Србији износила осам одсто што је више него у региону.
Ким је прецизирао да је први корак да привреда поврати макроекономску стабилност да спровде уштеде.
“Привреда не може да има одрживост захваљујући фискалним подстицајима, а документ Европске централне банке из прошле године је потврдио да привреда тако не може да изађе из кризе”, рекао је Ким и нагласио да фискална политика мора да изазива поверење грађана.
Према његовим речима, за стабилан оквир мора да постоји и шира монетарна политика која ће бити опрезна, али у стању да издржи све ударе.
Танјуг