Економија

ДУЖНИЧКО РОПСТВО: Све што је произвела прерађивачка индустрија отишло је на отплату дугова!

Готово све што је прерађивачка индустрија произвела у претходној години, односно чак 98,5 одсто бруто додате вредности, отишло је на отплату камата.

Негативан нето финансијски резултат прерађивачке индустрије енормно је порастао у односу на претходну годину са 3.230 милиона динара на 41.282 милиона, што је 13 пута или 1300 процената.

Скоро трећина кумулираних губитака привреде потиче од фирми из сектора прерађивачке индустрије, износе 891.387 милиона динара и већи су за 14,8 одсто од прошлогодишњих, док је стопа изгубљеног капитала порасла са 34 на 35,6 одсто, показују подаци из годишњег извештаја о пословању привреде који је објавила Агенција за привредне регистре. 

Извештај који приказује у најмању руку тешко стање у српској привреди, као и пре два дана објављени статистички подаци за јули, резигнирали су привреднике јер готово да нису изазвали никакву пажњу, ни власти, а ни јавности. 

“Подаци о кретању индустријске производње за јули 2014. показали су сву драматичне трендове у прерађивачкој индустрији. Производња је смањена у јулу 13 одсто, док је смањење у периоду јануар – јули 3,2 одсто. Алармантан је и податак да је производња текстила имала пад за чак 55,5 процената. Индустрија је благо повећала обим производње у односу на јун, за 0,2 одсто, али је девет процената мања од просека за 2013., а 12,8 одсто мања него у истом месецу прошле године”, каже за Данас Милан Кнежевић, председник Коморе малих и средњих предузећа. 

Само у јулу, рударство је подбацило за 32,1 одсто, експлоатација угља за 51,8, а снабдевање електричном енергијом, гасом и паром за 37,4 одсто. Мада је то било очекивано, с обзиром на штете које су том сегменту нанеле поплаве, изненађујући је и пад производње моторних возила и приколица за 24,3 одсто, иако кумулативно од почетка године ту постоји раст од 8,8 одсто. 

У односу на исти месец прошле године, осим производње текстила, највеће смањење имала је производња металних производа, за чак 47,4 одсто, и производња саобраћајних средстава за 43,3 процента. 

Кумулирани губици привреде износе 2.856.712 милиона динара и бележе међугодишњи раст од 13,9 одсто. Број предузећа са кумулираним губицима повећан је за 1.217. Губитке изнад висине капитала исказало 26.614 фирми док је губитке до висине капитала исказало њих 39.168. 

Највеће смањење запослених од четири одсто бележе предузећа која запошљавају од 11 до 50 радника. Пословни добитак је мањи за 1,9 одсто од прошлогодишњег, остали приходи су умањени за 5,3 одсто, док су остали расходи повећани за три процента. Укупан губитак привреде износио је 23.119 милиона динара, а евидентирало га је 32.166 фирми, док њих 8.616 није ни поднело извештај.

 

Данас

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!