Струја ће током 2013. године поскупети два пута, од чега 10 одсто у првом тромесечју. Пола милиона потрошача плаћаће струју по нижим ценама. Трошкове повољније цене сносиће држава, најавила министарка енергетике Зорана Михајловић.
Потрошачи електричне енергије у Србији током 2013. године могу очекивати, осим најављеног поскупљења од 10 одсто у првом тромесечју, још једно до лета, ниже цене за сиромашне и веће цене за домаћинства која троше више струје за грејање, преноси Танјуг.
Истовремено, велики индустријски потрошачи ће од Нове године морати да се снађу на слободном тржишту где ће куповати струју од најповољнијег снабдевача.
Социјалне карте треба да буду завршене до 31. децембра и оне ће омогућити угроженим категоријама потрошача да плаћају струју по нижој цени. Трошкове те повољније цене сносиће држава, а не “Електропривреда Србије” (ЕПС), најавила је министарка енергетике Зорана Михајловић.
Процене су да би око пола милиона потрошача могло бити у категорији која ће плаћати нижу цену струје него остали потрошачи у Србији.
Грађани, пак, који троше више струје, пре свега за грејање, плаћаће је по већој цени, што ће бити уређено новим тарифним системом чија израда је у току.
Повећану потрошњу струје за грејање треба дестимулисати, с обзиром на то да је цена струје у Србији најнижа у Европи и износи 5,5 евроценти по киловат-часу, изјавио је председник Удружења за енергетику Привредне коморе Србије Слободан Петровић.
“Да је цена струје у Србији реална, тржишна, било би нормално да се стимулишу они који троше више струје, али је код нас ситуација обрнута и већа потрошња гура ЕПС у губитке, прецизирао је Петровић.
Када бисмо имали тржишну цену струје, блок тарифе нам не би биле потребне, рекао је председник Удружења за енергетику.
Осим најављеног поскупљења струје за око 10 одсто у првом кварталу 2013. године, потребно је још једно поскупљење струје у Србији пре лета, да би ЕПС “стао на своје ноге” и да се та стратешки важна компанија не уруши, оцењује Петровић.
Социјална политика преко цене струје
Према његовом мишљењу, сада би реално било да струја поскупи за 25 до 30 одсто али се, како је истакао, Србија тешко ослобађа вођења социјалне политике преко цене електричне енергије, иако је Агенција за енергетику, као независно регулаторно тело, од 1. октобра ове године преузела давање сагласности на промене цена струје и гаса, без неопходне сагласности Владе Србије.
Србију у следећој години чека либерализација дела тржишта електричне енергије, која ће важити за потрошаче на високом напону и обухватиће око 9,5 одсто укупног тржишта или 27 великих индустријких потрошача.
Новим законом о енергетици велики индустријски потрошачи ће од 2013. године морати да купују струју на слободном тржишту, док ће за домаћинства и мале купце то важити од 2015. године, али ће и даље имати право на јавног снабдевача кога одређује Влада.
Сви потрошачи за које се отвара тржиште, а који до 1. јануара не буду склопили уговор о снабдевању електричном енергијом са најповољнијим снабдевачем кога изаберу, биће искључени са мреже, поручили су из Агенције за енергетику и саветовали им да то ураде што пре и са једним од двадесетак активних снабдевача струјом.
Иако су званичници Министарства енергетике најавили да неће бити одлагања либерализације тржишта електричне енергије у Србији, одлагање за неколико месеци и постепено ценовно усклађивање је, ипак, затражило 18 од 27 индустријских потрошача, за које ће од 2013. либерализација и важити.
Представници комуналних предузећа такође су имали примедбе и навели да неће моћи да издрже нове веће цене струје, јер та предузећа послују по регулисаним ценама, што би могло проузроковати проблеме у снабдевању водом, грејањем и другим комуналним услугама.
Танјуг