НАТО мења безбедносне процедуре у Европи након што је у року од седам дана у својим редовима у Немачкој открио два шпијуна
ЊУЈОРК- НАТО мења безбедносне процедуре у Европи након што је у року седам дана у својим редовима у Немачкој открио два шпијуна. Како пише британски Тајмс, реч је о цивилном службенику који је продајом врло осетљивих планова америчке војске желео да себи обезбеди удобан живот у пензији. Други је пилот хеликоптера, који је, према писању немачког Фокуса, пао под утицај једне новинарке и зато се одлучио на крађу података.
Оба шпијуна су на своје компјутере пребацили врло осетљиве материјале о операцијама америчке војске у Авганистану и другде у свету и 30 шифри за тајне војне досијее.
Неименовани извори у НАТО изјавили су листу да је цурење података могло изазвати ‘неограничену штету’.
Први шпијун идентикован је као Манфред К. Верује се да је тај шесдесетогодишњи службеник ваздушне базе у Рамстајну био незадовољан ниском платом, а продајом тајни НАТО намеравао да себи обезбеди удобан живот након одласка у пензију.
Он је осумњичен за саучесништво у покушају саботаже базе у Рамстајну, која је седиште америчких ваздушних снага у Европи и главни центар за операције у Авганистану.
Материјали, које покушао да прода, тичу се тактичких планова за америчке војне операције у свету за неколико наредних година, а наводно је намеравао и да прода шифре за компјутерске програме којима се служи само војни врх.
Реч је о А материјалу за руску тајну службу ФСБ, објавио је један немачки новинар, који тврди да су Руси Манфреду понудили девет милиона евра.
Пилот хеликоптера шпијунирао је за једну, новинарку, која је тражила ексклузиван материјал за књигу о рату против тероризма.
Међу документима које је копирао налазе се детаљи операција немачких посебних јединица у Авганистану, тајне шифре и сателитски снимци непријатељских база, које су снимили француски обавештајци.
Извори тврде да су ти подаци могли компромитовати операције САС и америчких специјалаца.
Према сазнањима Фокуса, пилот хеликоптера направио је све због новинарке која га је уверила да је ‘заљубљена у њега’.
Ухапшен је, када је њен супруг, иначе пилот немачког Бундесвера, пронашао властито име на тајној листи пилота у украденим материјалима.
Откриће два шпијуна, наводно је изазвало пометњу у европским базама НАТО. Безбедносне процедуре се преиспитују, а се размишља и о томе да се ограничи приступ тајним подацима само војном особљу.
Истражује се и да ли је део материјала већ дошао до руских обавештајних служби, као пробни узорак.
Фонет