Београд — Стара влада је новој влади оставила рушевине у економији. Поставља се питање, шта ће од огромних предизборних обећања, нова власт заиста моћи да уради.
„Стара влада је новој влади у економској сфери оставила уништене јавне финансије, мноштво непотребних институција, и гомилу лоших законских решења“, каже Александар Стевановић из Центра за слободно тржиште.
„Ако би нова влада хтела да буде разумна, она би морала рећи да је Србија на корак од банкрота, да смо трошили више него што смо могли, и да нам може бити само још горе ако се настави овим путем“, наводи он.
„То значи да је једина опција за Србију да сви штедимо. Тачније, не сви, јер људи који раде у приватном сектору већ штеде одавно, већ људи који раде у државном сектору и имају примања од државе, да и они морају поделити судбину остатка друштва“, каже Стевановић.
Ситуација коју најављује Млађан Динкић, у којој би се новац за инвестиције, или новац од ММФ-а, преусмерио у буџет свакако није добро решење, упозорава Стевановић.
„То није добро решење, и ми се не можемо тако покривати, јер наредне године неће ништа боље да се деси. Србију само спашавају штедња, и реформе које би нас у неком року од 3 до 4 године извеле на зелену грану. Ја на основу изјаве да морамо још да се задужимо баш нешто нисам видео неку велику решеност да се иде у том правцу, и стога се бојим да неће бити довољно урађено на смањењу потрошње“ ,каже он.
„Уколико се настави обмањивање јавности о стварном стању српске економије бојим се да ћемо завршити у грчкој трагедији пуног капацитета“, каже Саша Ђоговић, из Института за тржишна истраживања, и додаје да је Србија практично већ у банкроту.
„Србија се, можемо рећи, без помоћи ММФ-а, сада већ налази у предфази тог банкрота. Јер, уколико ви заиста не можете да измирујете обавезе према свим буџетским корисницима без додатног задуживања, а имаћете све мање кредитора који ће вам излазити у сусрет, значи да полако улазите у фазу банкрота. И да бисте избегли да и формално уђете у фазу банкрота, потребна вам је подршка ММФ-а који би био гарант спровођења неке нове економске политике“ , наводи он.
Та нова политика подразумева замрзавање плата и пензија на одређени период, реформу јавног сектора, прочешљавање парафискалних намета, смањивање неселективних субвенција, као и неизбежно повећање ПДВ-а, истиче Ђоговић.
Дојче Веле