Економија

ЏАБА КРЕЧИТЕ! Смањење плата и пензија за 15% неће бити довољно да спасе Србију економске катастрофе у коју је воде приучени дунстери

Београд — Члан Фискалног савета Никола Алтипармаков упозорава да смањење плата и пензија за 15 одсто, без других реформских потеза, неће бити довољно.

“Неопходно је истовремено увести и платне разреде, отпустити вишак запослених у јавном сектору и средити јавна предузећа. Реционалнизација је могућа само ако се све то уради одједном”, рекао је Алтипармаков на трибини под називом “Шта је болно у српским реформама”, у организацији магазина Време.

Он је подвукао да просечна пензија у Србији износи око 220 евра, што је између 13,5 и 14 одсто бруто домаћег производа, док је удео просечне пензије у БДП-у у региону око 10 одсто.

“На тај ниво мора доћи и Србија, јер сада годишње позајмљујемо 800 до 900 милиона евра само да би исплатили пензије”, рекао је и подсетио да је просечна пензија у Бугарској 150 евра, а у Румунији 170 евра.

Упитан да ли је праведно да се приход смањује пензионерима који су то својим радом заслужили, одговара да ће се овим смањењем само нивелисати неправедна политичка повећања пензија из 2008. године. Поред редовног повећања од 11 одсто, каже он, пензије су повећане у фебруару те године пред изборе за 11 одсто и друго од 10 одсто после избора.

Професор Економског факултета Милојко Арсић, сложио се да је смањивање плата и пензија неопходно и додао да је у исто време потребно да то буде део ширег плана фискалне консолидације, који би укључио и реформу јавног сектора, здравства, школства, правосуђа…

“Важан део би такође било и попуштање монетарне политике, о чему је говорио и Џефри Сакс. Циљање инфлације са флексибилним курсом би могло да покрене привреду и да буде главни носилац раста”, рекао је Арсић.

Навео је да су оправдани и други подстицаји, попут субвенционисаних кредита за привреду, објашњавајући да то државу мало кошта, јер се са неколико милијарди динара долази до повећања кредитирања од милијарду евра.

У Србији се стање јавних финансија већ осму годину заредом може описати једном речју – неодрживо. Зато сада нема бирања: довођење јавних предузећа у ред, отпуштање вишка запослених у јавном сектору и смањење плата и пензија мора да иде руку под руку, порука је Фискалног савета.

Стручњаци указују да јавни сектор мора да схвати одакле добија плату. Привреда је, по оцени асоцијације менаџера, у слободном паду и треба јој развој приватног сектора и предузетништва. Тренутно 510 такозваних губиташа од 730 јавних компанија годишње кошта државу стотине милона евра.
Економиста Миодраг Зец пита каква је то фискална консолидација у којој држава не може да наплати порез.

“Морате да имате систем у којем порез, струја и сличне обавезе морају да се плате. А не да се људи жале Стразбуру кад их тераш да плате струју. Док се то не сломи, не можемо да правимо фискални систем”, сликовит је Зец.

Он је рекао да се код нас прича о реформи, али нико не каже какву то државу хоће, што успорава цео процес.

“Хоћемо либералну државу кад плаћамо порез и то заговарају бизнисмени јер плаћају најмањи порез и не плаћају порез на наследство, а причамо о социјалној држави када причамо о лечењу бабе која би да оперише катаракту у 89. години да би видела куда иду реформе”, каже он.

Говорећи о пензијама, Зец је рекао да рачуница за смањење звучи добро кад се о томе говори, али то доноси проблеме, па не види зашто се уместо тога не размишља о промени пензијског система.

“Ако снизимо пензије 15 одсто, они који живе испод границе егзистенције рећиће, ‘немојте нама’ и онда ћемо добити смањивање само већих пензија. На крају ћемо доћи до Шешељеве реформе у којој сви пензионери имају једнаке пензије”, навео је Зец.

Економиста Александар Стевановић, пак, сматра да пензије и плате не би требало смањивати, јер тај новац може да се надомести, како тврди, отпуштањем “партијских постављених паразита” у јавном сектору који зарадјују више од 1.000 евра месечно, као и средјивањем предузећа у реструктурирању.

“Овако, смањивањем плата и пензија за 10 одсто, смањиће се и тражња и директно ће се дати негативна ињекција за раст БДП-а и прихода”, тврди Стевановић.

На његове тврдње Алтипармаков одговара да би тим резовима можда остварили уштеде од око 400 милиона, што је далеко од две милијарде евра колико је, како каже, потребно.

“Ми не предлажемо смањивање пензија и плата у јавном сектору зато што има алтернативе, већ зато што је нема”, закључио је Алтипармаков.

 

Б92, Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. nepismen covek zna da bez ulaganja u privredu i poljoprivredu nema opstanka sve pare su spiskali na sebe i svoje hirove pokrali 100 milijardi evra od naroda nijednu fabriku nisu napravili od prodatog kapitala drzavnog ko veruje politicarima ili je lud ili totalni idiot

  2. Neka drzava prvo vrati otete pare iz penzionog fonda, sve banje, zdravstvene ustanove koje su parama penzionera izgradjene, neka otpusti parazite – partijske poslusnike koje je zaposlila, rasproda 90% voznog parka, smanji funkcionerima plate na 50 000 din i ne dira penzionere koji su odvajanjem od plate tokom radnog veka svoje penzije zaradili.

    ILI NEKA POUBIJA SVE PENZIONERE – I NEMA VISE PROBLEMA!

  3. pa nece biti dovoljno ni 50 % kad se smanjenje ne odnosi na dobar deo drzavne administracije: “od smanjenja zarade po osnovu novog načina obračuna minulog rada, biće izuzeti oni koji su Zakon predložili (ministar i zaposleni u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja), oni koji su ga izglasali (poslanici Skupštine) i onaj koji je taj zakon potpisao (predsednik Republike).
    Po proceni S S S S-a, od smanjenja zarade po osnovu izmene načina obračuna minulog rada biće pošteđeni i članovi Vlade Srbije, sudije Ustavnog suda, druga izabrana lica i imenovana, postavljena i zaposlena lica u ministarstvima, posebnim organizacijama, sudovima, javnim tužilaštvima, Republičkom javnom pravobranilaštvu, organima za prekršaje i u službama Skupštine, Vlade, predsednika Republike i Ustavnog suda.
    Zarade po tom osnovu, kako je navedeno, neće biti smanjene ni izabranim, postavljenim i zaposlenim licima u organima i organizacijama teritorijalne autonomije i lokalne samouprave, zaposlenima u javnim službama koje se finansiraju iz budžeta Republike, autonomne pokrajine i jedinica lokalne samouprave i zaposleni u javnim službama koje se finansiraju iz doprinosa za obavezno socijalno osiguranje. Izmenama Zakona o radu koje su stupile na snagu 29. jula, predviđeno je da pravo na naknadu po osnovu minulog rada od 0,4 odsto po godini rada važi isključivo kod aktuelnog poslodavca, umesto za sve godine radnog staža, kako je bilo ranije.

  4. Dokle više bando !Umesto da se potrudite da naplatite porez ološu koji je opljačkao srbiju i doveo narod na ivicu ,obogatio se na račun države firme kupovali za dinar sada državi milijarde duguju za porez a zaposlenima neisplaćuju plate vi se trudite da otmete i ovo malo sirotinje što narod dobije.

  5. Dok postoji nada postoji i smisao.Malo sam se i nadao posle 5.oktobra ali ovo sada ne da nema smisla nego prevazilazi svako ludilo.Ovo je pogrom nad rodjenim narodom (za saku dolara).

  6. Свако смањење плата и пензија доводи до смањења ионако јадне потрошње.И оно мало производње што ради неће имати коме да прода.Ти запослени остају без прихода или још горе без посла.Мање запослених,мање пара за пензије и буџет.Зачарани круг,вртлог у коме ћемо се подавити.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!