Најчитанији аутор друштвених мрежа у Украјини постао је министр унутрашњих послова Арсен Аваков — његова страница има преко 120 хиљада пријатеља. Ипак са реалним стварима није све тако добро — на Мајдану Авакова нису прихватили, а његова судбина у политици после избора новог председника прилично је магловита.
На Мајдану Аваков није се испољио као харизматичан лидер, на трибини се није често појављивао, али с времена на време се истицао у информационом простору као противник Јануковича и активни присталица Јулије Тимошенко. Истина, често се у штампи Аваков помињао у отворено криминалном контексту. Управо он је издао наредбу о почетку војне операције на истоку Украјине. Оптужили су га за организацију атентата на бившег великог пријатеља, градоначелника Харкова Генадија Кернеса. Али и такав пи-ар није нашкодио авакову, говори заменик директора Центра за украјинистику и белорусистику Московског државног универзитета Богдан Беспаљко.
На човека о којем постоји компромитујући материјал може се утицати, он ће се понашати како је потребно. А за гомилу која је на Мајдану играла улогу биомае, било је све једно ко ће доћи на власт. Свако ко је представљао митолошку тежњу ка Европи изгледао је као светац. Да узмемо друге чланове украјинске владе: кога года да одабереш, свако има тамне мрље и скелет у орману.
Али на новој дужности Аваков није започео озбиљне истраге гласног случаја о снајперистима на Мајдану ни масовног убиства цивила у Одеси. Његова делатност у својству министра унутрашњих послова запамћена је једино скандалом са једним од најодиознијих учесника Мајдана Сашком Билим (Александром Музичком). Аваков је назвао његово понашање скотским, Сашко је заузврат обећао да ће обесити министра. После тог дијалога Билог су убили са два пуцња у срце. МУП је изјавио да је то учинио сам Музичко. Мада сарадник Билог, координатор радикалне организације Десни сектор Дмитриј Јарош одмах је припретио Авакову крвном осветом.
Тако да се делатност новог министра полиције свела на криминалне обрачуне, о битним успесима нема шта да се каже.
Како сматрају политиколози, будућност Авакова у украјинској политици врло је магловита. Странка Баткившчина у којој је он, после свог лидера Јулије Тимошенко губи ауторитет, а нови председник Петар Порошенко ће највероватније пожелети да види у новом тиму само своје људе којима Аваков не припада, каже експерт Кијевског центра за политичка истраживања и конфликтологију Антон Фињко.
Као и сви сарадници Баткившчине, он ће се наћи пред избором: остати под заставом Тимошенко или пребећи у победнички табор, Порошенку. Тешко да ће Порошенко пожелети да сачува члановима старог тима кључне дужности у влади. Може се претпоставити да са ове тачке гледишта његови напори тешко да ће бити тражени. Он може да пређе Порошенку, али не као министар унутрашњих послова.
За сада Арсен Аваков наставља да командује војском и да изводи казнену операцију на истоку земље. На његову иницијативу на основу чете Донбас, једног од најватренијих противника устника, ствара се батаљон специјалаца. Изгледа да се он ипак нада да ће доказати своју компетентност и заузети место у новом тиму, зато и покушава да је докаже максимално жестоко. Јер сада је у Украјини управо то главни показатељ ефикасности.
Марија Баљабина
Глас Русије