Србија

Џихад јуриша са Косова

Стручњаци упозоравају да последњих година на Косову јача строги облик ислама, који је на Балкан стигао под саудијским утицајем и потискује ранији либерални ислам, а то се и те како тиче и Европе, поготову Немачке. Ово је поента детаљне анализе немачког државног радија “Дојче веле” објављене уз још свежа сећања на терористички напад у Берлину када је терориста камионом убио 12, а повредио 49 људи.

Покрајина без перспективе

Овај радио изводи закључак да нема сумње да је радикални ислам све већи проблем и на Косову, где је већинско становништво муслиманско.

“Један од разлога за радикализацију је што косовске власти упркос великој међународној подршци не успевају да овладају ситуацијом”, наводи “Дојче веле” и додаје се да се иза бројки крију друштвени феномени већих размера: раширено сиромаштво, 40 одсто незапослених и одсуство перспективе.
Мрачно подсећање

“Дојче веле” подсећа да је нападач који је 2011. на франкфуртском аеродрому убио двојицу америчка војника био дете косовских досељеника. Такође и да недавно хапшење двојице косовских Албанца, због сумње за припремање терористичког напада, показује шта за Немачку представља радикализација Косова.

“Из тих узрока део становништва се окреће строгом тумачењу ислама каквог раније на Косову није било”, наводи “Дојче веле” и износи податак безбедносних стручњака да у овом тренутку чак 50.000 Албанаца с Косова следи конзервативни ислам.

Угрожена цела Европа

Ови подаци нису изненађење за Зорана Драгишића, професора Факултета безбедности и члана Одбора за одбрану и унутрашње послове Скупштине Србије.

– Уколико посматрамо простор Космета, Македоније и Албаније, број Албанаца који су се борили или се боре у редовима Исламске државе је забрињавајуће велик и представља озбиљну безбедносну претњу не само за Србију или Балкан, већ и за целу Европу – истиче Драгишић.

Он додаје да је реч о претњи с којом све службе безбедности у региону морају да рачунају као с озбиљним изазовом у будућности.

– Тренутно Балкан није приортитет радикалним исламистима, али немам дилеме да би се они опет активирали у случају да нека варница поново запали овај простор. А реч је, понављам, о мноштву људи са огромним борбеним искуством – каже Драгишић.

Он наводи процене страних безбедносних служби и стручњака који се баве овом проблематиком да је тренутно између 300 и 400 Албанаца са Косова у редовима Исламске државе.

– Велики број њих у Сирију и Ирак офлази из западних земаља, посебно Немачке, Швајцарске и Белгије. Међутим, немогуће је утврдити колико је међу њима Албанаца с Косова – прецизира Драгишић.

Србија још није мета

Драгишић каже да сви који планирају да новогодишње и божићне празнике проведу у отаџбини немају разлога за превелики страх од терористичких напада.
– Та опасност увек постоји. Али, грађани Србије много више страдају возећи пијани, иако то није нека утеха. Нема дилеме да и у нашој земљи постоји терористичка мрежа способна да изведе неки напад, али шансе су минималне и наше Службе чине све да такву опасност сведу на минимум пре свега добрим обавештајним радом. Наравно, треба бити опрезан, али тај опрез никако не сме да прерасте у параноју, јер то је основни циљ терориста – истиће Драгишић.

Саудијци праве нову нацију

Радио “Дојче веле” се позива на истраживање Института за политичке студије из 2016. у коме стоји да на Косову све више јача строжи облик ислама, који је на Балкан стигао под саудијским утицајем.

Аутор те студије Лулзим Пеци каже да се 57 одсто Албанаца на Косову пре свега национално опредељује, док 32 одсто себе првенствено дефинише као муслимане.

– Код тих људи видимо велики помак идентитета од лингвистичке етничке припадности, такозване говорне нације, према верско-етничком друштву – објашњава Пеци за и додаје да је исламизација Албанаца са Косова започела одмах по окончању рата када су Саудијска Арабија, Кувајт и друге исламске државе инвестирале у обнову и изградњу џамија, слале своје проповеднике и помагале сиромашне.

Враћа се 2.500 терориста

Свака од 28 држава чланица ЕУ суочена је са могућим повратком до 2.500 терориста који су се борили у Сирији и Ираку, изјавио је министар сигурности БиХ Драган Мектић који оцењује да су неозбиљне тврдње да ће се џихадисти вратити само у БиХ.
Мектић је рекао да је тај податак о до 2.500 хиљаде потенцијалних терориста који су претња ЕУ размењен на недавном састанку шефова безбедносних служби одржаном на Брду код Крања у Словенији и да тај податак демантује тврдње председнице Хрватске Колинде Грабар – Китаровић о размерама претње из БиХ.
Мектић је подсетио да се у БиХ са сиријског и ирачког ратишта вратило 46 особа, од којих је 20 већ процесуирано.
За преосталих 115 држављана БиХ, колико их према обавештајним агенцијама још борави у Сирији и Ираку, Мектић тврди да се вероватно неће ни вратити кући.

Данас на Косову постоје 742 џамије, а ту су још и друге муслиманске установе попут школа Курана. Но заједно с новцем и проповедницима у земљу је стигао и један другачији ислам.

Политиколог Агон Демјаха, који је такође радио на истраживању о промени идентитета, каже да су политичари и странке дуго били неодређени и неодлучни према том феномену. А социолог Смајл Хасани кривцем за ту појаву сматра и лош образовни систем на Косову.

Ђ. Баровић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!