Џихадисти и побуњеници су се данас повукли из једног од кључних подручја у северозападној сиријској провинцији Идлиб која је мета офанзиве сиријске војске, саопштила је опозициона Сиријска опсерваторија за људска права.
Како је наведено, побуњеници су напустили град Кан Шејкун као и оближња подручја на северу суседне провинције Хама.
Директор Опсерваторије Рами Абдел Рахман рекао је да се тим повлачењем важан турски посматрачки пункт, десетак километара јужно од Кан Шејкуна, нашао у окружењу снага лојалних председнику Сирије Башару ел-Асаду.
Сиријска војска је током протеклог месеца уз помоћ Русије појачала бомбардовање Идлиба и суседних подручја над којима нема контролу у провинцијама Хама, Алеп и Латакија.
Војска је у недељу заузела територију северно од стратешки важног Кан Шејкуна.
Турска, заштитница побуњеничких група у Идлибу, присутна је у тој сиријској провинцији у складу с прошлогодишњим договором с Русијом, постигнутим да би се спречила офанзива великих размера.
Тим договором је предвиђено стварање демилитаризоване зоне која би раздвојила снаге сиријске владе и подручја под контролом џихадиста као и успостављање турских посматрачких пунктова у Идлибу.
Тензије између Дамаска и Анкаре су јуче ескалирале када је турски војни конвој дошао у близину Кан Шејкуна.
Влада у Дамаску је оптужила Турску да је послала “возила пуна муниције” да би спасила џихадисте од напредовања сиријске војске. Према наводима Опсерваторије, руски и сиријски авиони су напали конвој, при чему је погинуло троје људи.
Провладин сиријски лист ал-Ватан је данас потврдио да је мета ваздушног удара било побуњеничко возило које је предводило конвој.
“То је било јасно упозорење против турских покушаја оживљавања терориста”, навео је тај дневни лист.
Турска је “снажно” осудила тај напад и оценила да је он “супротан постојећим договорима, сарадњи и дијалогу с Русијом”.
После осам година рата провинција Идлиб и даље није под контролом сиријских власти. Ту је доминантна џихадистичка група Хајат Тахрир ал-Шам, некадашњи сиријски огранак ал-Каиде. У Идлибу су присутне и друге побуњеничке групе.
У Идлибу бораве и стотине хиљада расељених лица из других зона борбених дејстава, због чега се УН плаше хуманитарне катастрофе у случају наставка борби.
Бета