Борци Исламске државе ушли у Абу Граиб и сада се налазе на осам километара од аеродрома у Багдаду, јавља РТ. Џихадисти јавно погубили сниматеља локалне ирачке телевизије и још троје цивила у Тикриту. Око Багдада самоубилачки напади, 32 мртвих, a десетине рањене. ЕУ и Стејт департмент позивају на опрез.
Са спољне стране Абу Граиба је злогласни затвор који је војска Сједињених Америчких Држава користила како би мучила ирачке затворенике током рата у Ираку, пише Раша тудеј.
Курди траже још оружја и муниције
Припадници Исламске државе (ИС) настављају да напредују на терену код сиријског града Кобанea, извештавају западни медији, наводећи да су исламисти заузели штаб курдске милиције која учествује у одбрани тог града на граници са Турском.
У извештајима се наводи да је ИС заузела скоро половину опкољеног града, упркос нападима из ваздуха авиона коалиције коју предводе САД.
Курдске снаге, истиче Би-Би-Си, упутиле су хитан апел за још оружја и муниције, како би се спречило напредовање исламиста.
Ирачка војска упозорава да џихадисти поседују противавионске ракете “манпад”. То су ракете кратког домета, приликом испаљивања држе се на рамену.
Војници који се боре против екстремиста, потпомогнути снагама САД, прилично заостају у одбрани Багдада, а Исламска држава заузима и друге делове територије у Ираку и Сирији, упркос појачавању ваздушних удара коалиције предвођене САД.
Укупно 60.000 ирачких војника, заједно са 12 тимова америчких саветника, обучено је да брани престоницу, изјавио је званичкик Ирака за Си-Би-Ес њуз.
У међувремену, тајна група екстремиста у Багдаду поставља бомбе по граду и свакодневно напада.
Најмање 32 особe погинулe у самоубилачким нападима у шиитским деловима Багдада.
Исламска држава је у јануару освојила Фалуџу, која је на само 64 километра од Багдада, а ирачке снаге безбедности боре се скоро годину дана да га освоје.
Џихадисти су и близу Анбара, града у ком се ирачка војска припрема и упозорава да ће град ускоро пасти у руке Исламске државе.
Ситуација у Анбару, граду западно од Багдада, прилично је критична, рекао је званичник америчке војске за Франс прес. Исламска држава је повећала број војника у базама у том граду, а притом је гранатирала и престоницу провинције Рамади, град на 120 километара од Багдада.
Си-Би-Ес наводи да су џихадисти формирали лук од 180 степени око Багдада од севера ка западу и ка југу.
Око те зоне воде се окршаји а повремено и тешке битке, између ИС с једне, и ирачких снага и шитских милиција, с друге стране.
АФП наводи да су џихадисти убили Рад ел Азавија (37), сниматеља телевизије Салахедин из Тикрита, удаљеног око 140 километара северно од Багдада, и још три жртве у селу Самра, источно од града.
Репортери без граница (РСФ) саопштили су раније да су “оца троје деце” припадници ИС (Islamic State – Исламска држава) заробили 7. септембра, пошто су дошли у његову кућу и одвели га заједно са његовим братом.
“Он није учинио ништа погрешно – његов једини злочин био је што је био сниматељ и само је радио свој посао. Мора да су га неки људи из села оптужили да је радио за владу и предали га џихадистима”, навео је један од рођака и додао да је убијени Азавија “увек носио камеру са собом”.
Прошлог месеца РСФ је упозорио да припадници ИС прете да ће погубити Азавија, јер је, наводно, одбио да ради за њих.
Припадници ИС погубили су раније јуче још деветоро људи у два града на северу земље, оптуживши их за везе са антиџихадистичким сунитским организацијама, саопштили су ирачки безбедносни извори и сведоци.
У граду Аз Заб, око 90 километара западно од Киркука, јавно је погубљено шесторо људи, пошто су оптужени за повезаност са сунитским групама које организују побуну против припадника ИС у региону Хавија.
Тројица мушкараца, отета пре неколико дана, погубљена су одсецањем глава, у месту Баиџи. Они су бивши чланови организације Сахва, коју су САД основале 2007. у борби против Ал Каиде.
ЕУ и Стејт департмент позивају на опрез
Ситуација у сиријском граду Кобанеу се погоршава, а Европска унија је позвала на већу међународну сарадњу у борби против Исламске државе.
Ваздушни удари на Кобане
У Кобанеу је тренутно заробљено око 700 људи, махом старијих, док је још 12.000 побегло из центра града, али није успело да пређе на турску територију, удаљену неколико стотина метара – наводи изасланик Светске организације Стафан де Мистура.
Како каже, сви ти људи ће највероватније бити масакрирани. Процене о томе колики део града екстремисти држе под контролом варирају – од 20 до 40 одсто.
“Податак да припадници Исламске државе држе део Кобанеа разлог је за велику забринутост. Управо зато сам позивао лидере више земаља да, у складу с могућностима, учине све што могу”, каже генерални секретар УН Бан Кимун.
У саопштењу из канцеларије шефице ЕУ за спољну политику Кетрин Ештон истакнута је дубока забринутост због безбедносне и хуманитарне ситуације у Кобанеу и остатку сиријско-курдског самопрокламованог аутономног региона након три седмице жестоких борби.
“Народ Кобанеа је демонстрирао међународној заједници своју решеност да искористи сва средства како би заштитио основна права и вредности и одупро се нападима”, пише у саопштењу.
У саопштењу се позивају ЕУ, Турска и остали регионални и међународни партнери да “више сарађују како би изоловали и сузбили претњу коју представља ИСИЛ”.
И Стејт департмент је упозорио на све веће шансе од одмазди против међународне коалиције која спроводи ваздушне ударе по положајима екстремиста Исламске државе у Ираку и Сирији.
“Као одговор на ваздушне ударе, ИС је позвао присталице да нападају странце где год да су. Власти (Вашингтон) верују да постоји повећана вероватноћа од репресивних напада на интересе САД, западних и коалиционих партнера широм света, посебно на Блиском истоку, у северној Африци, Европи и Азији”, навео је Стејт департмент.
Лиса Монако, саветник за безбедност америчког председника Барака Обаме, разговарала је са шефом турске обавештајне службе Хаканом Фиданом.
У саопштењу Беле куће се наводи да је ради уништења такозване Исламске државе важно да Турска “убрза” своју помоћ. Парламент у Анкари још раније је одобрио евентуалну војну интервенцију на територију Сирије или Ирака у случају непосредне угрожености, међутим, турски тенкови и даље непомично стоје код Кобанеа, са своје стране границе.
Стејт департмент је подсетио да су САД и регионални партнери на Блиском истоку почели војну акцију против екстремиста ИС 22. септембра, пренела је агенција Ројтерс.
РТС
Ne razumem o čemu se tu radi, da oni na svim frontovima napreduju? Ko stoji iza njih?
ISIS je jedini buntovnički,slobodarski pokret ,ma koliko ozloglašen bio,u ovom smrdljivom američkom svetu kojem svi na neki način pripadamo.