„Србија је од периода сукоба на простору бивше Југославије напредовала, посебно последњих година под владом актуелног премијера Александра Вучића“, изјавио је амерички сенатор Џон Мекејн који сматра да САД званичном Београду „могу да пруже помоћ у економском развоју и на путу европских интеграција“.
У интервјуу Гласу Америке Мекејн каже да Србија такође улаже напоре у одржавање мирнијих односа са суседима на Балкану, тако да је “далеко догурала у последњих 10 до 15 година, нарочито под актуелним премијером”.
Оценивши да су односи САД и Србије “значајно побољшани”, Мекејн каже да је Србији вероватно потребна већа помоћ у светлу избегличке кризе с којом се суочава.
Потребно је, додао је, да се даље интегрише у европску заједницу, али, када се узме у обзир целокупни Балкан, може се рећи да је од периода сукоба, Србија напредовала, посебно последњих година.
Упитан какву помоћ Србија може да очекује од САД, када је реч о решавању проблема прилива избеглица, Мекејн каже да САД Србији могу да помогну у томе, али и да јој пруже економску развоју помоћ, те да, како је рекао, заједно са Европљанима олакшамо њену интеграцију у Европску унију.
„Ми само желимо да Србија постане земља одрживе демократије, док Русија хоће доминантан утицај“
Упитан да ли је одржива позиција Србије да одржи неутралност и да настави да балансира између Запада и Русије, те да може да има споразуме и са НАТО-ом и са Москвом, Мекејн каже да сматра да се Вучић одупире руском притиску.
“Руски притисак је различит од америчког. Ми не желимо ништа од Србије, само хоћемо да постане земља одрживе демократије, док Русија жели да има доминантан утицај, што знатно отежава ствари”, каже Мекејн.
Додаје да разуме да је притисак Русије веома велики, те да премијер Србије мора да буде опрезан.
„Путин врши притисак на Србију кроз медије и пропаганду, Србија и САД ће морати заједно да се супротставе томе“
А на питање да ли Србија може да остане неутрална, Мекејн каже да ће то, у многоме, имати везе са “акцијама Владимира Путина”.
“Велики део притиска, који Путин врши на Србију, је повезан са медијима, информацијама, пропагандом. Мораћемо томе да се супроставимо, и Србија и Сједињене Државе”, сматра Мекејн који мисли да у Србији, уопште, постоји добро мишљење о Американцима.
Мекејн, наиме, истиче да и даље постоји одређено огорчење због сукоба, али се може рећи да је Србија данас у далеко бољој ситуацији него што је била тада, те да српски народ треба да зна да му САД помажу и да је економији Србије потребна помоћ.
„САД су морале војно да интервенишу и збаце Асада са власти“
Говорећи о решењу проблема мигрантске кризе, сенатор наводи да није сигуран колико добро САД могу да реше то питање јер је оно, како сматра, оно више европско.
САД би, каже, могле да помогну више у хуманитарном и другим аспектима када је о мигрантској кризи реч.
“Да су Сједињене Државе уклониле Башара ел-Асада с власти и одржале контролу над ситуацијом у Ираку, не бисмо се суочавали са актуелном избјегличком кризом. Због тога Сједињене Државе имају обавезу да помогну колико год је то могуће, када је реч о последицама наших неуспеха”, каже сенатор.
(Танјуг)
Мекејн 1999: Потребан је масовни напад на Србију, у коме ниједна инфраструктурна мета не сме бити изузетак – фабрике, школе, болнице…
“Србија је постигла велики напредак и има снажног лидера, премијера Вучића“, рекао је Мекејн, познат по заступању империјалистичког курса према Русији и Блиском истоку. Чим власт неке земље по било ком питању одступи од америчких интереса, Мекејн је проглашава за “претњу по глобалну безбедност” и позива на рушење те власти. Због добрих односа са Русијом, на удару Мекејна се недавно нашао мађарски премијер Виктор Орбан.
Мекејн је увек имао екстремне империјалистичке ставове, а 1999. је подржао одлуку Била Клинтона да се бомбардује Србије, позивајући да се бомбардују и цивилни објекти као што су школе, болнице, продавнице…
Сајт “Амерички конзервативац” преноси да је Мекејн тада упозорио америчку јавност да “САД ризикују да изгубе рат са српском војском и њиховом застарелом опремом”.
– Ризикујемо уколико не спроведемо масовни, стратешки и одрживи ваздушни напад. Ниједан инфраструктурна мета не би требало да буде изузетак – фабрике, водоводне мреже, школе, болнице, продавнице, било шта. Да, “сви ми жалимо због цивилних жртава као и наших губитака, али оне су неизбежне”, говорио је Мекејн о бомбардовању Србије, а преноси “Амерички конзервативац”.
НСПМ
Polako, sve će ovo jednom da prelije. A može pi##ousti da potpisuje šta hoće, ako bi došlo do sukoba velikih razmjera i pokušaju nas u NATO gurnuti, svi znaju da bi vojnik pucao na generala koji ga gura protiv Rusa i da bi na banderama visili svi ovi koji nas guraju u NATO. Sebi jamu kopaju…
Između Mekkejna i Putina nema nikakve razlike,
Oni pripadaju istome timu.Najbolje bi bilo kada
bi nas obojica zaobišla,samo što oni baš to
neće.Zbog toga ćemo i obrati zelen bostan.
Jer,ti najviši svetski zvaničnici se ništa ne
razlikuju od običnih uličnih šibicara, koji na
prevaru otimaju lakomim ljudima novac.
Samo što svetski zvaničnici na prevaru i
ubijaju ljude.I sve te zločinačke i nečasne radnje
nazivaju politikom a ne pravim imenom.
Pa šta vi mislite?Ko je napisao note po
kojima svira Aleksandar Vučić?
Lud je svaki čovek,koji se uzda u čoveka!