Пред судом у Лондону данас је почело дуго одлагано доказно рочиште у случају оснивача Викиликса, најчувенијег „узбуњивача“ у свету, Џулијана Асанжа, чије изручење траже Сједињене Америчке Државе.
Откако је ухапшен испред зграде Амбасаде Еквадора у Лондону 2019, где је провео скоро седам година у егзилу, Асанж је већ 16 месеци у затвору Белмарш.
САД га траже због откривања поверљивих докумената из 2010. и 2011. године. Прети му казна и до 175 година затвора уколико му буде суђено у Америци.
Асанж, аустралијски држављанин, рекао је у понедељак пред судом да не пристаје на изручење.
Током саслушања, у суду је саопштено да је Асанж поново ухапшен по новим оптужбама америчке владе подигнутим у јуну, у време карантина због вируса корона.
Нове оптужбе против 49-годишњег Асанжа садрже 18 тачака, између осталих и заверу са циљем упада у компјутерске системе америчке владе да би дошао до поврерљивих података о државној безбедности и одбрани САД.
Током саслушања, стотине Асанжових присталица је испред зграде суда Олд Бејли гласно исказивало подршку.
Његов правни заступник Едвард Фицџералд рекао је да није видео клијента шест месеци – делом због пандемије вируса корона – и изнео примедбу да је најновија тачка оптужнице „написана у минут до 12″ и без икакве најаве.
Међу окупљенима испред суда су били Асанжов отац Џон Шиптон, као и чувена модна креаторка Вивијен Вествуд.
„Изузетно сам уплашена. Данима и ноћима нисам спавала, бринући се шта ће бити са Џулијаном Асанжом“, рекла је она новинарима.
„Џулијан Асанж је окидач, он је светло које осветљава корупционашки свет у којем живимо“, рекла је Вествуд.
Шиптон је нагласио да се према његовом сину опходе као према најозлоглашенијем криминалцу.
Хапшење Асанжа – кад узбуњивачи утихну
На протесту је примећен и покретни билборд на којем је писало: „Не изручујте Асанжа, новинарство није злочин“.
Очекује се да ће процес трајати четири недеље, те да ће бити саслушани бројни сведоци, међу којима би требало да буду и они који ће говорити о новинарској пракси у свету.
Амерички тужиоци тврде да је Асанж прекршио Закон о шпијунажи тиме што је организовао заверу како би прибавио и објавио стотине хиљада тајних владиних докумената, укључујући поверљиве дипломатске депеше и извештаје из Ирака и Авганистана.
Асанж је седам година боравио у еквадорској амбасади у Лондону, од 2012. до 2019. године, када је ухапшен.
У мају 2019, осуђен је на 50 недеља затвора због кршења условне слободе, пошто је потражио уточиште у амбасади Еквадора.
ББЦ на српском, Данас.рс