Економија

ЕБРД снизила прогнозу привредног раста Србије

Европска банка за обнову и развој (ЕБРД) снизила је данас економску прогнозу за Србију, оценивши да она тек 2013. године може да очекује благ привредни раст.

Економисти ЕБРД су у новој кварталној процени привредног раста смањили прогнозе за земље Балкана и за Украјину, и упозорили да се ефекти рецесије у Европи шире на исток, све до Кавказа и централне Азије.

ЕБРД је смањила прогнозе за Словенију, Мађарску, Хрватску и Србију, које су све, како се наводи, и даље у рецесији.

– За привреду Словеније очекује се пад од 2,5 одсто ове године и од два одсто 2013. године. Привреда Мађарске забележиће негативан раст од 1,5 одсто 2012. године, али би идуће године тај пад требало да се заустави. За Хрватску и Србију се очекује повратак на скроман раст идуће године – навела је ЕБРД.

За Украјину се наводи да ће њен привредни раст бити мањи од раније прогнозираних 2,5 одсто ове године и да ће износити 1,5 одсто, у поређењу са растом од 5,2 одсто у 2011. године. То је, како оцењује ЕБРД, последица чињенице да Украјина осећа потресе на оба своја највећа тржишта – Европској унији и Русији.

ЕБРД је проценила да ће земље јужног и источног Средоземља, на које банка шири своје активности, ове године у просеку имати привредни раст од 2,9 одсто, при чему ће се Египат и Тунис из рецесије наредне године вратити привредном расту.

Банка је у целини благо поправила прогнозе које је о земљама јужног и источног Средоземља објавила у јулу, али је оценила и да привредни раст није створио довољно радних места те незапосленост и даље расте.

У својој новој процени, економисти ЕБРД су упозорили да криза у еврозони и даље негативно утиче на економије у зони деловања те банке.

ЕБРД, међутим, додаје да су, захваљујући недавним потезима Европске централне банке и најављеним мерама у банкарском систему, ризици по привредни раст донекле умањени.

 

БЕТА

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!